Memorialul “Gheorghe Ola”

Formatiile de copii nascuti în 1999 si 2000 vor participa la etapa de zona a Memorialului „Gheorghe Ola”, la Botosani, competitie organizată de Federatia Română de Fotbal. La turneul de la Botoşani vor evolua, la categoria 1999, FC Politehnica Iasi, CSM Focsani, CSS Botosani, ASFCM Bacau, FC Sporting Club Vaslui, FC Pietricica Piatra Neamt, iar la categoria 2000, FC Politehnica Iasi, CSM Focsani, LPS Botosani, Aerostar Bacau, FC Sporting Vaslui, Ceahlăul 05 Piatra Neamt. Regulamentul de organizare a competitiei prevede ca jocurile se vor desfasura pe parcursul a doua reprize a câte 20 minute fiecare, cu o pauza de 5 minute între reprize. Pe teren vor intra 5 jucători de câmp si un portar alesi din cei 12 jucători trecuti pe foaia de arbitraj pentru Grupa 1999, si 5 jucători de câmp si un portar alesi din cei 12 jucatori trecuti pe foaia de arbitraj pentru Grupa 2000. Înlocuirile de jucatori se pot efectua pe tot parcursul jocului în numar nelimitat, numai pe la centrul terenului. Jocurile vor avea loc vineri, 27, si sâmbata, 28 noiembrie. Câstigatoarea la fiecare categorie se va califica pentru turneul final care se va disputa în perioada 18 – 20 decembrie 2009.