Costa Rica s-a calificat în premieră în sferturile de finală, după o victorie la loviturile de departajare

Surprinzătoarea echipă a Costa Ricăi s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din Brazilia (12 iunie – 13 iulie), după ce a învins Grecia, la loviturile de departajare, cu scorul de 5-3, duminică, pe „Arena Pernambuco” din Recife, în optimile de finală ale competiției. După 90 și 120 de minute scorul a fost egal, 1-1.

Costa Rica a deschis scorul prin Bryan Ruiz (52), la o fază care nu anunța nimic, dar Grecia a salvat din nou situația în ultimele minute ale timpului regulamentar, egalând prin Sokratis Papastathopoulos (90+1).

Costa Rica a ajuns între primele opt echipe din lume și va întâlni Olanda în sferturile de finală.Jucătorii desemnați să execute loviturile de departajare s-au achitat cu brio de sarcină, dar șutul lui Gekas a fost respins de Navas, Umana transformând lovitura decisivă, care a calificat ”Los Ticos” în sferturi, o echipă care a jucat jumătate din acest meci de 120 de minute în inferioritate numerică.

Costa Rica — Grecia 1-1 (0-0, 1-1), după prelungiri; 5-3 la loviturile de departajare