Volei feminin: Ştiinţa Bacău, calificată fără probleme în optimile Cupei CEV

Echipa feminină de volei Ştiinţa Bacău s-a calificat în optimile de finală ale Cupei CEV, după ce a trecut fără probleme de formaţia croată ZOK Split 1700, cu scorul de 3-0 (25-7, 25-11, 25-7), pe teren propriu, în cadrul manşei secunde a şaisprezecimilor de finală. După victoria cu 3-0 (7, 17, 10) obţinută în urmă cu o săptămână în oraşul de pe malul Adriaticii, băcăuancele s-au impus şi mai clar în meciul desfăşurat miercuri seara, pe teren propriu, jocul dovedindu-se a fi o simplă formalitate pentru gazde, care şi-au învins adversarele tot în trei seturi, la 7, 11 şi 7. Ştiinţa, care şi-a reînnoit lotul cu mai bine de 50 la sută din efectivul etalat în campionatul trecut, când a ocupat locul doi după CSV 2004 Tomis Constanţa, a mizat mult în meciul cu formaţia croată pe noile venite Sosa, jucătoare de mică statură, dar, spun specialiştii având cea mai bună detentă din campionatul nostru, şi liberoul Garido, ambele din Argentina, Kamenova (Bulgaria), româncele Rogijinaru şi Iosef, aceasta revenit la Bacău după un an. Din vechea formulă a formaţiei gazdă s-au remarcat ridicătoarea Miclea, devenită titulară după plecare ucrainiencei Polişciuk. De la oaspete, ce au aliniat în partida de la Bacău un lot format numai din şapte foarte tinere jucătoare, doar Andrjelic a arătat că poate conta în voleiul de mare performanţă. Istoria primului set a fost una scurtă, băcăuancele conducând cu 4-1, iar după singura perioadă mai echilibrată a meciului, când se ajunsese la 5-4, s-au detaşat clar la 14-6, 20-6 şi 25-7. În setul doi, de la 8-1, înregistrat pe fondul unui joc practic fără blocaj al oaspetelor şi două greşeli tehnice de aşezare în teren, jucătoarele de ZOK Split se mobilizează revin la 9-6, apoi pierd teren şi se ajunge, rapid la 14-7, 16-9, 20-10, 25-11. Setul trei a fost şi el o formalitate după scorul de 4-2 pentru Ştiinţa, băcăuancele derulându-şi jocul în ”galop”: 8-2, 11-3, 23-5, 25-7. Victoria, obţinută în doar 55 de minute de la începerea jocului, nu l-a mulţumit, însă, pe Florin Grapă, antrenorul formaţiei Ştiinţa. ”Aş fi ipocrit dacă aş spune că nu sunt bucuros pentru calificare, dar , foarte sincer, sunt dezamăgit de adversarul din Croaţia, pentru că mi-aş fi dorit şi prin prisma victoriei de la Split un adversar mai puternic în perspectiva meciului de sâmbătă pe care îl vom disputa în compania campioanei ţării Tomis Constanţa. Aş fi vrut ca jucătoarele mele să se mobilizeze în faţa unui adversar care să pună probleme. Aşa au jucat foarte relaxat şi acest lucru mă îngrijorează. Practic nu au avut nici o opoziţie din partea unei formaţii tinere, neexperimentate, punctele obţinute de aceasta datorându-se, cu trei – patru excepţii, greşelilor jucătoarelor de la Ştiinţa. Îmi va fi foarte greu ca în următoarele trei zile să reuşesc în a le mobiliza pentru a avea randamentul maxim, singurul care ne poate asigura victoria în faţa formaţii puternice, care ştie să se mobilizeze aşa cum este Tomis’, a declarat, pentru AGERPRES, Florin Grapă. Echipa din Bacău va juca în optimi cu învingătoarea dintre Volley Koeniz (Elveţia) şi ZOK Rijeka (Croaţia), după 3-0 în prima manşă. Ştiinţa va juca primul meci în deplasare (13-15 noiembrie), iar returul în Bacău (20-22 noiembrie).