Steaua, eliminată din Cupa României-Timişoreana de Concordia Chiajna, la loviturile de departajare

Steaua Bucureşti a fost eliminată de Concordia Chiajna din optimile de finală ale Cupei României-Timişoreana la fotbal, cu scorul de 4-3, la loviturile de departajare, miercuri seara, pe terenul ilfovenilor. Cele două echipe au fost la egalitate, 0-0, după prelungiri (120 de minute de joc), iar la penalty-uri, steliştii Chipciu şi Tănase au executat lamentabil, iar portarul Florin Niţă a respins şuturile lor. De la Concordia nu a ratat decât Damian, astfel că echipa din Chiajna s-a calificat în sferturile de finală ale competiţiei. Silviu Pană, Ispir, Belu şi Zuluf au transformat pentru Concordia, iar Nikolic, Pîrvulescu şi L. Filip pentru Steaua. Acest succes poate fi considerat şi o revanşă a antrenorului Ilie Stan (foto), de la Concordia, demis sezonul trecut de la Steaua. Un moment inedit s-a petrecut în min. 101 al partidei, când arbitrul l-a eliminat pe Tibi Bălan (Steaua) pentru al doilea cartonaş galben, dar apoi a revenit asupra deciziei după ce a constatat că mijlocaşul primise de fapt primul cartonaş. Steaua a dominat meciul şi a ratat numeroase ocazii de gol, mai ales în prima repriză.

Astra, Petrolul, Rapid, Ceahlăul, CFR Cluj şi Chiajna sunt echipele care s-au calificat până acum în sferturile Cupei României. Concordia a reuşit să producă surpriza şi să elimine trupa roş-albastră. Oţelul – Brăila şi Pandurii – Dinamo sunt ultimele partide din optimi.

Miercuri

Chiajna – Steaua 4-3 (după penalty-uri)

Ceahlăul – Gaz Metan Mediaş 2-0 ( Bădescu 77. Lukanovic 78)

CFR Cluj – FC Botoşani 2-0 (Bjelanovic 57, Luis Alberto 62)

Marţi

21:30 Rapid-Tulcea 4-1 (Mişelăricu – autogol ‘4, Herea ’12 – penalty ratat, N. Creţu – autogol ’22, Herea, ’24, Pancu ’90+3 / Florea ’41 -penalty)

Astra-Severin 5-1 (Distefano ’10, Budescu – min. 39 – penalty ratat, Seto ’68, Budescu ’70, Budescu ’71, Yahaya ’79 / Olah ’20)

Braşov-Petrolul 0-2 (Cristea ‘2, Bokila ’63)