Si „Galacticii” au ajuns pe…pamant! Real Madrid-Bayern 2-1 (1-3 d.p.). Bayern in finala Champions League!

Miercuri seara s-a disputat o noua partida din mansa secunda a semifinalelor Ligii Campionilor, batalia fiind castigata de Bayern Munchen, care s-a impus in prelungiri in fata celor de la Real Madrid, scor 2-1 (1-3 dupa penalty-uri).Prima ocazie pentru gazde s-a ivit in minutul 3, insa Khedira rateaza, dar cealalta ocazie din minutul 6 este fructificata si scorul este deschis de Real Madrid prin Ronaldo, care transforma fara probleme lovitura de la 11 metri. Bayern Munchen incearca sa egaleze in minutul 8, dar lui Robben nu-i reuseste, la fel cum i se intampla si lui Gomez, in minutul 12. Doua minute mai tarziu nemtii mai primesc o palma cand Ronaldo inscrie al doilea gol cu un sut plasat din marginea careului. Gomez si Robben mai inregistreaza cate un esec, insa acest ultim fotbalist aduce speranta pentru echipa lui, in minutul 27, cand Robben reuseste sa inscrie pentru Bayern Munches, dupa ce executa lovitura de la 11 metri, scorul fiind acum 2-1, aceleasi cifre fiind aratate de tabela si la sfarsitul primei reprize.Cea de-a doua repriza a inceput cu o noua ocazie pentru Bayern Munchen, insa ratata de Gomez, figura repetata si in minutul 67. Nici Ronaldo nu a avut noroc in minutul 70 cand sutul lui a fost retinut de Neuer, dar nici in minutul 72, cand a sutat peste poarta de la 25 de metri.In minutul 98, Ronaldo trage un sut pe langa minge. Jucatorii de la Real si Bayern aratau deja epuizati cu zece minute inainte de prelungiri. Timpul regulamentar s-a incheiat si partida a intrat in prelungiri pentru a se decide a doua finalista.Scorul a ramas acelasi pe tabela astfel ca s-a trecut la executarea loviturilor de pedeapsa. Alaba a inscris primul pentru Bayern, marele Ronaldo a ratat, Gomez a reusit sa inscrie, Kaka si Kroos rateaza si ei.In schimb, Alonso a marcat, dar nu si Lahm si Sergio Ramos, care au ratat. Noroc a avut si Schweinsteiger, care a inscris si a dus Bayern in finala care se va disputa la Munchen, pe 19 mai, impotriva lui Chelsea. Real Madrid: Casillas – Arbeloa, Pepe, Ramos, Marcelo – Xabi Alonso, Khedira – DiMaria (Kaka ’75), Özil (Granero ’111), Ronaldo – Benzema (Higuain’106). Antrenor: Jose Mourinho.Bayern Munchen: Neuer – Lahm, J. Boateng, Badstuber, Alaba – Schweinsteiger, Luiz Gustavo – Robben, Kroos, Ribéry (Muller ’95) – Gomez. Antrenor: Jupp Heynckes. Meciul a fost condus de o brigada din Ungaria, cu Viktor Kassai la centru, ajutat la cele doua linii de Gabor Erös si György Ring, in timp ce Mihaly Fabian a fost rezerva. Asistenti suplimentari au fost István Vad si Tamás Bognar.