„Nole” Djokovic castiga dupa un meci dramatic marea finala de la Australian Open

Pe Rod Laver Arena din Melbourne, sarbul Novak „Nole” Djokovic si spaniolul Rafael „Rafa” Nadal au disputat, duminica, cea mai lunga finala din istoria turneelor de Grand Slam, pe durata a 5 ore si 53 minute. Dupa o finala de vis, victoria a fost obtinuta de Djokovic. Sarbul s-a impus cu 5-7, 6-4, 6-2, 6-7 (5/7), 7-5 si a intrat pentru a treia oara in cariera in posesia titlului de la Melbourne, la Australian Open. Nadal ramane cu trofeul obtinut in 2009. Meciul din aceasta seara putea insa sa se incheie dupa 4 seturi, dar in actul cu nr. 4, la scorul de 4-3 la game-uri pe 40-0 pentru Djokovic pe serviciul lui Nadal, ibericul a recuperat formidabil, a facut 4-4, iar in acel moment a inceput ploaie si partida s-a intrerupt pentru cateva minute, pentru ca acoperisul glisant sa inchida arena. Intreruperea a fost de bun augur pentru Nadal, care si-a adjudecat setul in tie-break. In setul decisiv, situatia s-a prezentat invers si la scorul de 4-2 pentru Nadal, Djovovic a facut imediat re-break, si-a castigat apoi serviciul si a egalat la 4-4. La scorul de 5-5, „Nole” a facut breakul decisiv si s-a impus finalmente cu 7-5 in setul cu nr. 5 in fata lui „Rafa”, intrand in posesia trofeului, dupa aproape 6 ore de joc superb. In urma acestui succes Djokovic a ajuns la cinci titluri de Grand Slam castigate in cariera, in timp ce Nadal a ramas la cota 10. Sarbul a obtinut a saptea victorie consecutiva in fata lui Nadal din tot atatea finale disputate si totodata al treilea titlu de Mare Slem la rand in fata ibericului, dupa Wimbledon si US Open, in 2011.