Europa League: Schalke – Steaua 2-1

Schalke 04 a învins pe Steaua Bucureşti cu scorul de 2-1 (1-1), joi seara, la Gelsenkirchen, în Grupa J a competiţiei de fotbal Europa League. Kyriakos Papadopoulos (25) şi Raúl González (57) au marcat pentru echipa germană, iar Raul Rusescu (33) a punctat pentru Steaua. Schalke a reuşit calificarea graţie acestui succes. Steaua a avut prima ocazie a meciului, dar Tănase, găsit excelent în careu, a făcut o preluare lungă (4) şi a pierdut balonul. Schalke a preluat controlul jocului şi a ratat imediat prima şansă de gol, prin Huntelaar (5), la al cărui şut Tătăruşanu a fost la post. Portarul stelist a respins şi lovitura de cap a lui Raul (9), după care şutul lui Holtby a trecut peste transversală (19). Apărarea Stelei a cedat în min. 25, când fundaşul grec Kyriakos Papadopoulos, nemarcat, a deschis scorul cu capul, după centrarea lui Jurado: 1-0. Schalke a mai avut o ocazie notabilă, prin Huntelaar (31), dar şutul său din unghi a fost respins de Tătăruşanu. Steaua a reuşit egalarea în min. 33, când Rusescu, angajat de Brandan, a şutat excelent la colţul lung: 1-1. În repriza secundă, Schalke a reuşit să revină în avantaj pe tabela de marcaj, în min. 57, când Raul a sancţionat greşelile în lanţ ale apărării steliste: 2-1. Raul a mai fost aproape de gol şi în minutul 89, dar a reluat alături de poartă. Schalke a fost mai prezentă în joc, Steaua având doar încercări ofensive timide, care nu au adus o schimbare de scor. Steaua, condusă la acest meci de pe banca tehnică de secundul Edi Iordănescu (principalul Ilie Stan a fost în stare de suspendare), mai are o şansă de calificare, dacă va învinge în ultima etapă pe AEK Larnaca, iar Maccabi Haifa nu va învinge pe Schalke.