Europa League: FC Vaslui – Lazio 0-0

FC Vaslui şi Lazio Roma au terminat la egalitate, 0-0, joi seara, la Piatra Neamţ, într-un meci din Grupa D a Europa League la fotbal. FC Vaslui păstrează şanse de calificare şi are nevoie de o victorie cu FC Zurich, în ultimul meci, din Elveţia, pentru a merge în şaisprezecimile de finală, deoarece are avantajul rezultatului direct cu Lazio, 2-2 pe Olimpico. După ce FC Vaslui a început destul de avântat jocul, Lazio a avut mai mult iniţiativa şi a încercat să împingă jocul spre poarta gazdelor, ambele echipe fiind foarte ”scurte”. Klose a avut prima ocazie importantă a meciului (11), când a fost blocat in extremis de Cerniauskas. FC Vaslui a replicat imediat prin Sânmărtean (13), dar şutul acestui a trecut pe lângă poartă. Farkas (14) a avut şi el o situaţie notabilă, dar a reluat mult peste poartă. După o perioadă în care jocul a trenat şi nu au fost ocazii, Temwanjera a ratat o ocazie mare, Marchetti salvând golul (31). Lazio a avut minute bune de joc, iar şutul lui Lulic (36) a fost prins de Cerniauskas, după care Klose a pus şi el în pericol buturile vasluiene (37). Finalul primei reprize a aparţinut gazdelor, care au irosit două situaţii bune, prin Gladstone (42), a cărui reluare a fost deturnată în corner de Marchetti, şi Buhăescu (45), care a tras peste poartă din poziţie bună. FC Vaslui a jucat bine şi după pauză, dar aspectul jocului nu s-a schimbat, niciune dintre formaţii nedorind să rişte. Cisse a tras pe lângă poartă (54), după care Adailton a executat destul de bine două lovituri libere din poziţii favorabile (59, 61). Tot Adailton a ratat o ocazie mare în min. 67, din cauză că nu a reuşit preluarea în careu. Spre final, FC Vaslui a ieşit tot mai puţin la joc şi Sculli (74) a avut o ocazie enormă, dar a trimis peste poartă din numai 7 metri. Biava a luftat şi el în mijlocul careului nostru (81), iar Rocchi a trimis alături (83). Temwanjera a reluat pe lângă poartă, la capătul unei contre (84). Rocchi a fost din nou eroul unei ratări mari (85), fiind blocat în momentul şutului, după care Sculli a reluat peste poarta părăsită de Cerniauskas (90). Un egal muncit pentru vasluieni, la capătul unui joc în care au suferit în partea a doua a meciului.