Fara aripi

FC Panciu – AEROSTAR Bacau 2 – 0 (2 – 0)

In minutul 5, Dutu a pacalit defensiva bacauanilor, dar ajuns in fata portarului oaspetilor, a incercat o scarita, goalkeeperul bacauan a reusit sa agate balonul, care a ajuns la Costin, care insa a ratat cu poarta goala. Dupa ocaziile lui Radu – 15 si Gurguiatu 20, Costin avea sa se revanseze in minutul 35, cind a anticipat perfect o pasa a lui Balaiata spre propriu portar si a marcat cu un sut pe sub portar. A fost momentul in care gazdele s-au descatusat, iar cinci minute mai tirziu a venit si golul al doilea. Dupa o lovitura de colt, executata de Dutu, Gurguiatu a marcat cu capul din apropierea portii si a decis practic meciul inainte de pauza. De altfel, oaspetii nu puteau spera prea mult de la un meci in care au inceput sa traga de timp inca din primul sfert de ora. Actul secund s-a jucat in aceeasi directie, spre poarta aviatorilor. Costin putea duce scorul la 3 – 0, dar a ratat penalty-ul obtinut dupa un fault in suprafata de pedeapsa. FC Panciu: Lazar – Parlac, Gurguiatu, R. Stan, Besa – Galateanu, Bucataru, Dutu, Cl. Mihai – I. Radu, Costin. Antrenori: Raul Cioran si Danut Bolocan. CS Aerostar Bacau: Cernat – Balaiata, Burca, Strungariu, Magirescu – Gindulescu, L. Dumitriu, Gucian, Varea – Cojocaru, Carp .Antrenori: Gh. Chitic, Vali Cioanca si Tica Sofronie. Director tehnic Ion Munteanu.

13. FC Panciu           17    4    2    11    24-31        14p

14. Luceafărul B.i      16    1    3    12    10-40         6p.

Etapa viitoare (vineri, 1 aprilie, ora 17.00):

CSM Paşcani – CSM 2007 Focşani; Ceahlăul II Piatra Neamţ – FC Panciu; Petrotub Roman – Rapid CFR Suceava; FCM Bacău – Luceafărul Botoşani;Oţelul II Galaţi – ASC Bacău; Aerostar Bacău – Poli Galaţi; FCM Oneşti şi Cetatea Tg. Neamţ stau. Notă: prima clasată va promova în liga a doua; ocupanta locului 14 va retrograda în campionatul judeţean, iar trei ocupante ale locurilor 13 din cele şase serii vor lua drumul ligii a patra.