Universitatea Cluj – Astra Ploieşti, scor 1-0, în Liga I

Formaţia Universitatea Cluj a învins, luni, la Alba Iulia, cu scorul de 1-0 (1-0), echipa Astra Ploieşti, într-un meci din etapa a XIII-a a Ligii I, în care de la gruparea clujeană a fost eliminat un jucător, în repriza a doua.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Boştină, în minutul 43, dintr-un penalti acordat după ce Machado, scăpat pe partea dreaptă, a fost faultat de portarul Cătălin Grigore.

Universitatea Cluj a rămas în inferioritate numerică, în minutul 70, când a fost eliminat Machado pentru că l-a lovit cu cotul pe Oprsal.

Universitatea Cluj: 12. Huţan – 18. Unguruşan, 4. Szilagyi, 13. Izvoranu, 3. Mendy – 28. Gheorghe, 8. Reinaldo, 24. Balde (7. Acosta ’24), 22. Boştină (23. Cvirik ’90+5), 10. Păcurar (27. Lemnaru ’90+2) – 11. Machado. Antrenor: Marian Pană.

Astra Ploieşti: 1. C. Grigore – 25. Crăciun, 4. Mihalache, 3. Oprsal (11. Bornosuzov ’80), 16. Florea – 18. Strătilă (15. Mihalcea ’75), 19. Ben Teekloh, 8. Seto Takayuki, 7. Paulinho (20. Tigoianu ’69) – 23. Miranda, 21. Fatai. Antrenor: Tibor Selymes.

Cartonaşe galbene: V. Gheorghe ’60 / Oprsal ’48

Cartonaş roşu: Machado ’70

Arbitri: Sebastian Colţescu (central) – Dorin Mudura, Stelian Slabu (asistenţi) – Sorin Tarcea (rezervă).

Observatori: Daniel Gherasim, Constantin Zotta

La meci au asistat aproximativ 1.000 de spectatori.

Brigada de arbitri a purtat, în prima repriză, echipament negru, asemănător cu cel al Astrei Ploieşti, care este în culorile roşu şi negru în faţă şi negru în spate. La pauză, arbitrii şi-au schimbat tricourile, îmbrăcând unele galbene.