Medalii de aur şi bronz pentru România la Campionatele Europene de gimnastică

Sportivele române au încheiat, duminică, conturile cu Campionatele Europene de gimnastică de la Birmingham, iar bilanţul lor este unul excelent. Duminică, româncele au ocupat două dintre poziţiile podiumului în proba de bârnă, Amelia Racea câştigând aurul iar Raluca Haidu bronzul. Diana Chelaru a câştigat şi ea o medalie de bronz, la sol.

Amelia Racea a intrat îm proba de bârnă ca înlocuitoare a Anei Porgras, accidentată. Acest lucru nu a însemnat, însă, deloc că Racea nu s-a descurcat. A intrat prima în vinală şi a primit nota de 14.400 notă cu care a câştigat titlul european. Haidu, care a intrat în corcurs penultima, a obţinut nota 13.950, care i-a asigurat bronzul. Locul al doilea i-a reveni rusoaicei Aliya Mustafina, cu nota 14.325.

Tot duminică, Diana Chelaru a câştigat medalia de bronz la sol, cu o notă de 14.125. Proba a fost câştigată de britanica Elizabeth Tweedle, care a avut o notă de 15.875, potrivit Mediafax.