Din nou românism, in cupele europene

In meciul dintre CFR Cluj si FK Sarajevo, dupa ce clujenii au inscris al doilea gol, comentatorii partidei au afirmat ca echipa noastra “este calificata in grupele Ligii Europene”, desi mai erau vreo 20 de minute pâna la finalul partidei, iar bosniacii s-ar fi calificat daca ar fi marcat doua goluri. Afirmatia comentatorilor a fost una extrem de enervanta, pentru ca au fost cazuri când doua goluri s-au dat si in trei minute, nu in 20. N-au trecut decât vreo 10 minute de la iritanta concluzie a comentatorilor, si bosniacii au marcat golul de doi la unu. Comentatorii si-au inghitit limba, iar clujenii au tremurat inca vreo 10 minute, pâna la finalul partidei, intrucât un nou gol al bosniacilor ar fi insemnat eliminarea CFR-ului. Si mai de oaie au facut-o comentatorii de la partida AEK Atena – FC Vaslui, care, prin minutul 5, când nici nu incepuse bine meciul, au inceput sa calculeze câti bani urmeaza sa câstige vasluienii in grupele ligii si cu ce echipe ar putea sa joace mai departe. Rationamentul comentatorilor parea greu de explicat. Desi la acel scor, de 0 – 0, din minutul 5, echipa din Vaslui ar fi fost calificata, mai erau, totusi, de jucat peste 85 de minute din acea partida, timp in care echipa noastra a si primit 3 goluri si a fost eliminata. La o privire mai atenta, se poate observa ca nu numai comentarii se hazardeaza in concluzii pripite, inainte de fluierul final al arbitrului, ci si jucatorii si antrenorii. Acest lucru s-a vazut si la partida Slovan Liberec – Dinamo Bucuresti, la care dinamovistii au jucat fotbal curat numai pâna la scorul de 3 – 0 pentru ei, dupa care s-au oprit si au apelat la alte strategii si rationamente, moment din care cehii s-au napustit asupra lor si au fost la un pas de a-i scoate din competitie. Probabil ca e o chestiune de viziune, de atitudine, de mentalitate. E vorba de “românismul” care isi pune amprenta asupra modului de abordare a unei partide de fotbal. Chiar si jucatorii si antrenorii straini s-au molipsit de “românism” in tara noastra. Fotbalistii trag de timp când sunt in avantaj, iar antrenorii fac schimbari in echipa pentru a pastra rezultatul. Exact pe dos se intâmpla in fotbalul german, unde jucatorii nu sunt impregnati de rationamente si strategii româniste. Nemtii joaca pâna la ultimul fluier al arbitrului, indiferent de rezultatul de pe tabela de marcaj. Fie ca se afla in avantaj, fie ca sunt condusI, sau chiar eliminati dintr-o competitie, nemtii joaca acelasi fotbal pâna la capat. Ei nu trag de timp, iar antrenorii nu fac schimbari pentru a conserva rezultatul. Diferenta de mentalitate este enorma si, din pacate, nu se inregistreaza doar in fotbal, iar românismul e prezent in toate aspectele vietii de la noi.

Gheorghe LEU

Adauga un comentariu

*