Volei feminin / Cupa Romaniei / Stiinta Bacau – Dacia Mioveni 3:0 (18, 12, 20), in mansa a doua

Disputata destul de devreme pentru un meci de la mijlocul saptamanii, mansa a doua a sferturilor de finala dintre Stiinta si Dacia s-a incheiat cu un scor previzibil. Diferenta de valoare dintre cele doua formatii a facut ca nimeni sa nu fie suparat sau din cale afara de bucuros dupa mansa secunda. Meciul n-a avut istoric, pana in setul al treilea, cand oaspetele au condus la un moment dat cu 5 puncte diferenta. „Ce, vreti sa mai stam jumatate de ora aici?”, le-a intrebat antrenorul Florin Grapa pe jucatoarele sale. Drept urmare, Stiinta s-a mobilizat si… toata lumea a plecat repede acasa. Mansa a doua a durat, la fel ca prima, doar o ora. Sambata, 1 martie, cele doua formatii vor evolua in campionat, bacauancele in deplasare la Constanta, iar Dacia Mioveni acasa, cu Dinamo.