Steaua – Slavia Praga 1-1

Steaua Bucureşti a terminat la egalitate cu Slavia Praga, 1-1 (1-0), marţi seara, pe teren propriu, în etapa a cincea a Ligii Campionilor la fotbal, Grupa H.

Steaua a deschis scorul în minutul 12, prin Valentin Badea, dar Slavia a egalat pe final, prin Zdenek Senkerik (78) şi echipa pregătită de Marius Lăcătuş a fost astfel eliminată din competiţie, neamaiavând şanse nici pentru Cupa UEFA.

Steaua a pus stăpânire pe joc din primele minute ale meciului cu Slavia. Cehii s-au apărat şi au făcut un pressing destul de agasant. Prima ocazie de gol este consemnată în minutul 8, când Dică trage foarte bine de la 20 de metri, Vaniak respinge, dar Neaga (care reluase în plasă) era în ofsaid clar.

Steaua reuşeşte să deschidă scorul, în minutul 12, când Dică îl lansează excelent pe Badea, iar acesta, dintre doi fundaşi, reuşeşte să împingă mingea în poartă: 1-0.

Prima tentativă ofensivă a cehilor vine în minutul 20, când Volesak trimite pe poartă din lovitură liberă de la 24 de metri, fără probleme pentru Zapata.

Steaua continuă să domine jocul şi îşi creează noi situaţii clare de gol: Ovidiu Petre trage peste poartă din vole, de la 18 metri (27), Neaga trimite din careu (29), pentru ca Badea să irosească o şansă imensă, reluând în portarul Vaniak din 5 metri (34), la centrarea lui Dică.

La reluare, Slavia mai echilibrează jocul, dar fără a se apropia periculos de poarta lui Zapata. Totuşi, cu trecerea timpului, presiunea creşte şi oaspeţii se apropie tot mai mult de poarta Stelei. Roş-albaştrii au spaţii mai multe pe contre, iar Neaga îl lansează excelent pe Badea, portarul Vaniak respinge din faţa sa, iar apoi are o intervenţie salvatoare şi la lobul lui Croitoru (75). Slavia dă lovitura la o fază simplă, o centrare a lui Tavares pentru Senkerik, fundaşii centrali nu au reacţie şi cehul trimite în plasă: 1-1 (78).

Steaua nu a reuşit să-şi revină, având doar o şansă firavă, un şut de la 18 metri pe lângă poartă al lui Surdu (89).

Echipa din Ghencea ar fi meritat victoria, dar a fost sancţionată dur de Slavia, la singura sa greşeală, şi rămâne fără victorie în această ediţie a competiţiei, chiar dacă a câştigat primul punct.

Croitoru, care a primit cartonaş galben în minutul 44, va lipsi din ultima etapă a grupelor, la Londra, cu Arsenal.

Steaua BucureÅŸti – Slavia Praga 1-1 (1-0)

Au marcat: Valentin Badea (12), respectiv, Zdenek Senkerik (78).

BucureÅŸti, Stadion ”Steaua”: 15.000 spectatori; 1 grad Celsius.

Arbitru: Alain Hamer, la centru; Francis Crelo, Christian Holtgen, arbitri asistenţi; Luc Wilmes, arbitru de rezervă (toţi din Luxemburg)

CartonaÅŸe galbene: Croitoru (44), Hubacek (52), Krajcik (71), Sourek (73).

Au evoluat echipele:

Steaua: 1. Robinson Zapata – 13. Ifeanyi Emeghara, 3. Dorin Goian, 5. IonuÅ£ Rada, 15. Mihăiţă NeÅŸu – 26. Marius Croitoru (84. Romeo Surdu, 76), 20. Florin Lovin (7. Erik Bicfalvi, 64), 8. Ovidiu Petre, 10. Nicolae Dică (căpitan) – 9. Valentin Badea (14. Vasilică Cristocea, 89), 25. Adrian Neaga. Antrenor: Marius LăcătuÅŸ.

Rezerve neutilizate: 12. Cornel Cernea – 18. Petre Marin, 17. Eugen Baciu, 30. Dorel Zaharia.

Slavia: 28. Martin Vaniak – 3. Erich Brabec (căpitan), 17. Marek Suchy, 4. David Hubacek – 19. Matej Krajcik, 23. Ladislav Volesak (13. Ondrej Sourek, 61), 5. Michal Svec (21. Tijani Belaid, 30), 2. Mickael Tavares, 16. Daniel Pudil – 14. Zdenek Senkerik, 10. Gaucho (24. Tomas Necid, 77). Antrenor: Karel Jarolim.

Rezerve neutilizate: 1. Michal Vorel – 20. Milan Ivana.