Fotbal: Sănătatea Cluj, marea surpriză a Cupei României

Sănătatea Cluj, echipă de Liga a treia, a produs marea surpriză de până acum a Cupei României la fotbal, 1-0 cu prim-divizionara UTA Arad.

Echipa clujeană s-a calificat astfel în optimile de finală ale competiţiei după un gol marcat de Gaşpar în prelungirile primei reprize, împotriva unei echipe în care au evoluat Miu, Daniel Chiriţă, Bălţoi, Frăsineanu sau Norbert Varga, jucători cu multă experienţă.

O altă semi-surpriză a produs-o Universitatea Cluj, echipă care s-a calificat în optimi după un 3-0 clar cu revelaţia Ligii I, FC Vaslui, goluri Goga şi Jovanovic, de două ori.

FC Vaslui i-a avut în teren pe Bogdan Panait, Ştefan Apostol, Denis Zmeu, Răzvan Neagu sau Milorad Bukvic.

Oţelul Galaţi, CFR Cluj şi Unirea Urziceni, trei dintre echipele cu pretenţii ale Ligii I, s-au calificat fără emoţii în optimi. Oţelul a făcut scorul zilei, 6-0 la Concordia Chiajna, goluri Daniel Stan şi Elek, de câte două ori, Emil Jula şi Brujan, CFR Cluj s-a impus cu 3-0 la FC Săcele, goluri Gabriel Mureşan, Manuel Jose şi Fabbiani, iar Unirea Urziceni s-a impus cu 4-1 la FC Baia Mare după ce gazdele au deschis scorul prin Batin, iar pentru echipa lui Dan Petrescu au punctat Onofraş, de două ori, Pădureţu şi Bilaşco.

Politehnica Iaşi a trecut cu 3-2 de Mureşul Deva, goluri Miclea, de două ori, şi Paruolo, respectiv Linţaru şi Vaida, Dacia Mioveni s-a impus cu 2-0 la ACU Arad, goluri Vrăjitoarea şi Costescu, iar Gloria Buzău s-a impus cu 1-0 în meciul cu Tricolorul Breaza, gol Guda.

Alături de Oţelul Galaţi, Politehnica Iaşi, CFR Cluj, Dacia Mioveni, Gloria Buzău, Unirea Urziceni, Sănătatea Cluj şi Universitatea Cluj, s-au mai calificat în optimile de finală ale Cupei României până acum şi Jiul Petroşani, Politehnica Timişoara şi Ceahlăul Piatra Neamţ.

În ultimele cinci meciuri, FC Braşov joacă cu Gloria Bistriţa, Steaua Bucureşti joacă cu FCM Bacău, Rapid Bucureşti joacă cu FCM II Bacău, Pandurii Târgu Jiu joacă cu Universitatea Craiova, iar Progresul Bucureşti joacă cu Dinamo Bucureşti.