Steaua si Dinamo, eliminate rusinos din UEFA

Atit Dinamo, cit si Steaua, au parasit aseara destul de sifonate cupa UEFA.   S-au impus categoric portughezii lui  Benfica, respectiv spaniolii de la SEVILLA.

Intrată cu avantaj la pauză şi cu speranţe că poate elimina pe Benfica, Dinamo a fost redusă la tăcere de fazele fixe ale portughezilor care au câştigat meciul cu 2-1 şi s-au calificat în optimile de finală ale Cupei UEFA.

După un joc foarte bun în tur şi o înfrângere nemeritată cu gol primit în minutul 89, Dinamo a arătat în primele 45 de minute ale returului de la Bucureşti cu Benfica că poate ţine piept mult mai titratului adversar şi poate spera la calificare.

Cu un joc tactic excelent, cu zvârlugile Pulhac, Cristea, Cătălin Munteanu şi Dănciulescu zburdând pe lângă masivii fundaşi portughezi, Dinamo a controlat jocul şi a deschis scorul după o pasă genială a lui Pulhac şi o finalizare cu sânge rece a lui Cătălin Munteanu.

La pauză însă, Mircea Rednic a făcut o schimbare surprinzătoare, Bălace pentru Dennis Şerban, o mutare care a destabilizat surprinzător de mult sistemul ofensiv al dinamoviştilor care nu au mai reuşit să se apropie periculos de poarta adversă.

Mai mult, portughezii au marcat două goluri din faze identice, centrări Simao din cornere pe colţul scurt şi reluări cu capul Anderson şi Katsouranis iar după ce au rezolvat practice soarta calificării, cei de la Benfica au zburdat pe teren şi au ratat alte câteva ocazii importante pe contraatac.

În final, după ce Rednic l-a aruncat în luptă şi pe Mendy pentru a se bate în dueluri aeriene cu fundaşii adverşi, tactică dezastruos aleasă de tehnicianul dinamovist, Benfica s-a impus cu 2-1 şi s-a calificat în optimile de finală ale Cupei UEFA cu scorul general de 3-1.

La finalul partidei, Cornel Dinu, reprezentantul lui Dinamo, a pus eşecul pe seama diferenţei de valoare individuală a jucătorilor iar Mircea Rednic, antrenorul lui Dinamo, a pus eşecul pe seama diferenţei de experienţă şi pe tendinţa de arbitraj care nu a acordat mai multe lovituri libere pentru Dinamo şi nu a acordat penalty la intervenţiei din finalul primei reprize a lui Leo asupra lui Dănciulescu.

Dinamo Bucureşti – Benfica Lisabona 1-2 (1-0).

Au marcat: Căt. Munteanu (24’)/ Anderson (50’), Katsouranis (65’). Cartonaşe galbene: Moţi (22’), Dănciulescu (34’). Cartonaşe roşii:

Dinamo: 1. Lobonţ – 16. Blay, 4. Moţi, 26. R. Ştefan, 3. Pulhac – 20. Ad. Cristea (17. Ze Kalanga 77’), 6. Mărgăritescu, 7. Căt. Munteanu (24. Mendy 58’), 15. D. Şerban (17. Bălace 46’) – 10. Dănciulescu (cpt.), 9. Cl. Niculescu. Antrenor: Mircea Rednic.
Benfica: 12. Quim – 22. Nelson, 3. Anderson, 4. Luisao, 5. Leo – 26. Karagounis, 6. Petit, 8. Katsouranis (16. Beto 89’), 20. Simao Sabrosa (cpt.) – 30. Miccoli (21. Nuno Gomes 76’), 27. Derlei (15. Paulo Jorge 87’). Antrenor: Fernando Santos.

Arbitri: Nicolai Vollquartz (Danemarca) – Bo Abildgaard (Danemarca), Emil Laursen (Danemarca).

Filmul meciului: Min. 17 – Mărgăritescu şutează periculos de la mare distanţă şi balonul ocoleşte de puţin poarta lui Quim, Min. 24 – GGGGGOOOOOLLLLL, Cătălin Munteanu este lansat excelent cu o pasă printre de Pulhac şi plasează balonul pe sub Quim pentru 1-0, Min. 28 – Dănciulescu deviază o centrare venită de pe stânga şi Quim reţine, Min. 37 – Simao execută periculos o lovitură liberă şi Lobonţ boxează peste poartă, Min. 43 – lob periculos al lui Simao dar Lobonţ revine şi respinge în corner, Min. 50 – Simao Sabrosa a executat bine o lovitură liberă, pe colţul scurt, de unde Anderson a reluat plasat cu capul pentru 1-1, Min. 54 – Miccoli şutează periculos, puţin pe lângă poarta lui Lobonţ, Min. 56 – Pulhac şutează şi el periculos de la 20 de metri, puţin pe lângă, Min. 62 – Simao scapă singur pe partea stângă dar şutul său este respins în corner de Lobonţ, Min. 65 – Simao execută un nou corner, de această dată de pe partea dreaptă, şi Katsouranis înscrie cu capul din colţul scurt pentru 1-2, Min. 68 – Bălace şutează frumos din vole, puţin peste poarta lui Lobonţ, Min. 76 – Petit şutează violent, pe lângă poarta lui Lobonţ.

Optimismul patronului Gigi Becali a fost încă o dată spulberat de Steaua Bucureşti care a pierdut şi returul cu FC Sevilla din Spania iar ibericii merg în optimile de finală cu scorul general de 3-0, scor de neprezentare.

După un joc modest şi o înfrângere cu 0-2 pe teren propriu, Steaua a reuşit să schimbe cât de cât această imagine în returul din Spania şi poate chiar ar fi reuşit o minune dacă nu avea probleme în încrederea în propriile forţe pe faza de finalizare.

Elevii lui Cosmin Olăroiu au abordat fără complexe prima repriză, au jucat ca şi cum nu mai au ce pierde şi deşi gazdele au punctat mai mult la posesia balonului, Vali Badea, Nicoliţă şi ceilalţi şi-au creat ocazii mai mari de gol dar l-au făcut vedetă pe Palop.

Ca şi în turul de la Bucureşti însă, Steaua a încasat un gol pe finalul primei reprize, de această dată chiar în prelungiri, de la rusul Kerzhakov, reuşită care a anulat orice urmă de speranţă care mai exista în sufletul steliştilor.

Demolaţi psihic de reuşita lui Kerzhakov, elevii lui Cosmin Olăroiu nu au reuşit să repete în partea a doua jocul excelent din prima repriză astfel că meciul s-a încheiat cu victoria lui Sevilla cu 1-0, spaniolii calificându-se în optimi cu scorul general de 3-0.

FC Sevilla – Steaua 1-0 (1-0).

Au marcat: Kerzhakov (48’ p.r.). Cartonaşe galbene: Kerzhakov (41’), Dragutinovic (77’)/ Nicoliţă (23’), Croitoru (66’), Paraschiv (70’), V. Badea (87’). Cartonaşe roşii:

FC Sevilla: 1. Palop – 24. Hinkel, 14. Escude, 20. Aitor Ocio (19. Dragutinovic 76’), 3. David Castedo – 4. Daniel Alves, 25. Maresca, 18. Marti, 16. Antonio Puerta (34. Capel 21’) – 27. Alfaro (8. Poulsen 81’) – 9. Kerzhakov. Antrenor: Juande Ramos.
Steaua: 1. Cernea – 27. St. Stancu, 3. D. Goian, 6. M. Rădoi, 18. P. Marin (28. G. Coman 46’) – 22. Paraschiv, 8. Ov. Petre – 16. Nicoliţă, 11. Boştină (19. V. Iacob 76’), 14. Cristocea (26. M. Croitoru 55’) – 9. V. Badea. Antrenor: Cosmin Olăroiu.

Arbitri: Stuart Dougal (Scoţia) – Alan Cunningham (Scoţia), Keith Sorbie (Scoţia).

Filmul meciului: Min. 17 – Marti şutează puţin pe lângă poarta lui Cernea, Min. 19 – Nicoliţă este în faţa deschiderii scorului dar Palop intervine salvator, Min. 29 – Badea este şi el aproape de gol dar Palop scoate din nou excelent, Min. 31 – Badea reia alături, Min. 38 – Nicoliţă din nou aproape de gol şi din nou Palop intervine magistral, Min. 43 – Maresca şutează alături, Min. 48 (p.r.) – Sevilla deschide scorul în prelungirile primei reprize, Daniel Alves a centrat pentru Kerzhakov care a deschis scorul fără probleme, Min. 49 – Daniel Alves şutează alături din lovitură liberă, Min. 57 – Croitoru reia alături, Min. 59 – Maresca este aproape de 2-0 dar Cernea intervine, Min. 59 – Ovidiu Petre şutează de la distanţă alături, Min. 71 – Badea, din nou alături, Min. 74 – Badea din nou este foarte aproape de gol şi din nou Palop intervine salvator, Min. 78 – Nicoliţă şutează din unghi pe lângă poartă, Min. 85 – Daniel Alves şutează periculos şi Cernea prinde.