CM 2006 – semifinale: Portugalia – FranÅ£a 0-1

Finala Cupei Mondiale de fotbal din Germania se va disputa pe 9 iulie, la Berlin (ora 21,00), între Italia şi Franţa, echipă care s-a calficat în ultimul act al competiţiei după ce a învins miercuri seara, la Munchen, formaţia Portugaliei, cu scorul de 1-0 (1-0).

Unicul gol al meciului a fost marcat de Zinedine Zidane (33, penalty).

Italia învinsese marţi seara, la Dortmund, formaţia Germaniei, cu scorul de 2-0, după prelungiri.

Finala mică va avea loc între Germania şi Portugalia, sâmbătă, de la ora 22,00, la Stuttgart.

După o acţiune franceză în chiar primul minut de joc (Malouda pătrundere şi şut prin faţa porţii), portughezii preiau frâiele meciului şi îşi creează câteva situaţii bune.

Deco are un şut de la distanţă, respins greu de Barthez (4), bomba lui Maniche trece peste transversală (9), iar mingea expediată de Figo de la 25 de metri este reţinută de goalkeeper-ul francez (16).

Elevii lui Domenech nu sunt prea incisivi, doar Henry remarcându-se (28) printr-o acţiune personală, încheiată cu şut slab.

Henry este omul de la care porneşte faza deschiderii scorului de către francezi: atacantul lui Arsenal este agăţat imprudent de Ricardo Carvalho în careu şi arbitrul Larrionda dictează penalty, transformat de Zinedine Zidane: 0-1 (33).

Franţa nu se mai remarcă prin acţiuni ofensive finalizate până la finalul primei părţi, în schimb Barthez este solicitat de un şut expediat de Maniche (36), iar Cristiano Ronaldo are două acţiuni personale, şuturile sale ocolind poarta (39, 44).

Henry este foarte aproape de a majora scorul în min. 48, trece de Meira şi trage, însă Ricardo reuşeşte să devieze în corner. Imediat după aceea, Ribery trage din întoarcere, de la marginea careului, dar Ricardo reuşeşte să respingă de sub bară (49).

Ocazie bună şi pentru lusitani, prin Pauleta (53), al cărui şut din întoarcere loveşte plasa laterală.

Portugalia presează nonstop, dar ocaziile de gol sunt destul de rare, în timp ce francezii se apără compact, fără fisuri în defensivă, iar în atac sunt foarte periculoÅŸi prin trio-ul letal Zidane – Ribery – Henry.

Lovitură liberă de la 30 de metri executată de Ronaldo, Barthez scapă mingea şi Figo reia peste poartă cu capul de la câţiva metri (78).

Finalul este dramatic, Fernando Meira trage năprasnic, dar imprecis, din marginea careului (90+2), iar lusitanii nu reuşesc să trimită meciul în prelungiri, chiar dacă au atacat şi cu portarul Ricardo.

Francezii nu au impresionat în acest meci, după jocul extraordinar făcut în sferturi, cu Brazilia. „Les Bleus” au jucat la rezultat, au acceptat dominarea lusitanilor ÅŸi au respins toate încercările ofensive ale echipei lui Scolari. ÃŽn atac, „cocoÅŸii” lui Domenech au rămas datori, nepunând în pericol poarta lui Ricardo în ultimele zeci de minute ale meciului.

Italia şi Franţa se întâlnesc pentru a doua oară într-o finală de competiţie majoră, după EURO 2000, când Franţa s-a impus după prelungiri, cu scorul de 2-1, cucerind titlul european.

Portugalia – FranÅ£a 0-1 (0-1)

Marcatori: Zinedine Zidane (33).

Zinedine Zidane (33).

Munchen, „Allianz Arena”: 66.000 spectatori; 26 grade Celsius.

Arbitri: Jorge Larrionda, la centru; Walter Rial, Pablo Fandino, arbitri asistenţi (toţi din Uruguay).

CartonaÅŸe galbene: Ricardo Carvalho (82), Saha (87).

Statistica oficială FIFA: şuturi: 5-4 (pe poartă: 12-5); faulturi: 18-11; cornere: 8-3; ofsaiduri: 4-0; posesia mingii: 59%-41%.

Omul meciului: Lilian Thuram (Franţa).