Germania – Italia 0-0, 0-2 după prelungiri

Italia s-a calificat în finala Cupei Mondiale de fotbal din Germania, după ce a învins marţi seara, la Dortmund, echipa ţării gazdă, după prelungiri, cu scorul de 2-0 (0-0 la finalul celor 90 de minute).

Italia a reuşit golurile victoriei în ultimele minute de joc, prin Fabio Grosso (119), Alessandro Del Piero (120+1), evitând astfel la limită loviturile de departajare.

Primele minute ale întâlnirii au fost destul de prudente din partea ambelor echipe, doar italienii având o lovitură liberă de la 35 de metri, bătută de Totti în braţele lui Lehmann (4).
Italienii devin tot mai insistenţi, fac pressing şi astfel apar ocaziile. Grosso centrează în careu, iar Lahm respinge foarte bine din faţa lui Camoranesi (11).

Germania are ÅŸi ea două faze bune, prin acelaÅŸi jucător, Podolski: mai întâi un ÅŸut din întoarcere (13), de la 17 metri, blocat excelent de Cannavaro, iar apoi tot căpitanul Italiei îl devansează pe vârful german, la o acÅ£iune periculoasă a „Nationalmannschaft” (15).

Tot Podolski are o intenţie lăudabilă (21), dar voleul său la centrarea lui Kehl trece mult peste poarta lui Buffon.

Echipa lui Lippi este aproape de gol în min. 16, când Perrotta este găsit de o pasă excelentă a lui Totti, dar nu reuşeşte să trimită peste Lehmann.

„Squaddra azzurra” continuă ofensiva ÅŸi are ÅŸi alte acÅ£iuni la poarta lui Lehmann: Materazzi reia cu capul peste transversală la lovitura liberă executată de Pirlo (24), Totti trage în blocajul defensiv german (29), iar Toni este blocat de Metzelder, la centrarea lui Grosso (31).
Cea mai mare ocazie a meciului îi aparţine lui Schneider (34), bine găsit pe partea dreaptă de Klose, dar şutul mijlocaşului german trece puţin peste poartă.

Camoranesi trimite şi el peste transversală cu capul, la centrarea lui Pirlo (41).

La reluare, Klose creează pericol în careul italian, dar Buffon salvează (50).

Podolski are o mare şansă de gol, dar şutul său din întoarcere este respins de Buffon (63), iar reluarea lui Friedrich trece peste poartă.

Meciul este echilibrat, dar lipsesc fazele autentice de poartă, cele două echipe fiind tot mai puţin dispuse să rişte pe măsura trecerii timpului.

Ballack trimite peste poartă dintr-o lovitură liberă de la 17 metri, făcută cadou de arbitrul Archundia (82).

Partea a doua a meciului a fost foarte animată, dar reuşitele mai puţine decât în primul mitan, cele două echipe intrând în prelungiri.

Încă din primul minut al prelungirilor (91), Gilardino îl driblează pe Ballack în careul mic şi trage la colţul scurt, mingea lovind bara. Un minut mai târziu, Zambrotta ţinteşte bara transversală (92), cu un şut de la marginea careului, ratând şi el deschiderea scorului.

Podolski iroseşte o mare şansă de gol (105+1), când reia alături cu capul, la centrarea bună a lui Odonkor. Lahm (108) trage peste poartă la o minge respinsă de apărarea italiană.

Meciul e pe contre şi după ce Del Piero nu poate marca din careul mic al germanilor, Podolski trage excelent, dar Buffon salvează golul (112). Del Piero şutează prost de la marginea careului, la mingea pusă de Gilardino (114).

Pirlo trage prin surprindere (118), iar Lehmann respinge. La cornerul care a urmat, Pirlo croÅŸetează în careu ÅŸi îi pasează extraordinar lui Grosso, care trage superb, cu efect, la colÅ£ul lung: 0-1 (119). Finalul este de senzaÅ£ie, „azzurri” marcând ÅŸi al doilea gol prin Del Piero, pe contraatac (120+1): 0-2.

O victorie meritată a Italiei, care a făcut cel mai bun joc al său la Cupa Mondială ÅŸi va juca finala competiÅ£iei, la 12 ani de la precedenta finală (SUA 1994), când a pierdut în faÅ£a Braziliei. Duminică seara, la Berlin, Italia va întâlni învingătoarea din a doua semifinală (Portugalia – FranÅ£a), în timp ce Germania va evolua la Stuttgart, în finala mică.

Se reconfirmă prin acest rezultat complexul pe care îl are Germania în faÅ£a Italiei, din cele patru întâlniri precedente la CM, „squaddra azzurra” obÅ£inând două victorii ÅŸi două egaluri.

Înaintea CM 2006, pe 1 martie, în meci amical, Italia învinsese Germania cu scorul de 4-1. Germania a jucat la Dortmund a 11-a sa semifinală de Cupă Mondială, un record absolut.

Germania – Italia 0-2 (0-0, 0-0)
Marcatori: Fabio Grosso (119), Alessandro Del Piero (120+1).
Dortmund, „Westfalenstadion”: 65.000 spectatori; 28 grade Celsius.

Arbitri: Benito Archundia, la centru; Jose Ramirez (ambii Mexic), Hector Vergara (Canada), arbitri asistenţi.

CartonaÅŸe galbene: Borowski (40), Metzelder (56), Camoranesi (90).

Statistica oficială FIFA: şuturi: 13-15 (pe poartă: 2-10); faulturi: 21-19; cornere: 4-12; ofsaiduri: 2-11; posesia mingii: 43%-57%.

Omul meciului: Andrea Pirlo (Italia).

Au evoluat echipele:

Germania: 1. Jens Lehmann – 3. Arne Friedrich, 17. Per Mertesacker, 21. Christoph Metzelder, 16. Philipp Lahm – 19. Bernd Schneider (22. David Odonkor, 83), 5. Sebastian Kehl, 13. Michael Ballack (căpitan), 18. Tim Borowski (7. Bastian Schweinsteiger, 73) – 11. Miroslav Klose (10. Oliver Neuville, 111), 20. Lukas Podolski. Antrenor: Jurgen Klinsmann.

Italia: 1. Gianluigi Buffon – 19. Gianluca Zambrotta, 5. Fabio Cannavaro (căpitan), 23. Marco Materazzi, 3. Fabio Grosso – 16. Mauro Camoranesi (15. Vincenzo Iaquinta, 91), 21. Andrea Pirlo, 8. Gennaro Gattuso, 20. Simone Perrotta (7. Alessandro Del Piero, 104) – 10. Francesco Totti – 9. Luca Toni (11. Alberto Gilardino, 74). Antrenor: Marcello Lippi.