Fotbal, Divizia C: Nu te supara, frate!

Cel patru divizionare C din judet s-au „batut” intre ele in Vinerea Mare. In cele doua derby-uri locale s-au inregistrat doua rezultate care au starnit multe reactii. „Aviatorii” au jumulit „pinguinii”, iar „satelitii” lui FCM Bacau au reusit o remiza alba cu „fainarii”, de fapt un meci de „doua nule”.

Rezultate inregistrate in etapa a 18-a

DORNA Vatra Dornei – RULMENTUL Barlad 1 – 1; FC II Botosani – FCM Husi 2 – 3; VIITORUL Liteni – POLI II Iasi 2 – 1; FLACARA Brusturi – ENERGIA Vulturu 0 – 4; LENOARD Pascani – CFR Pascani 0 – 2; AEROSTAR Bacau – FC WILLY 2 – 1; FCM II Bacau – PAMBAC Bacau 0 – 0.
In clasament: 1. POLI II Iasi 46p; 2. FCM II Bacau 36p; 3. CFR Pascani 34p; 4. AEROSTAR 33p; 5. PAMBAC 29p;…10. FC WILLY 23p…

„Aviatoriii” au fost peste „pinguini”

AEROSTAR Bacau – F.C. WILLY Bacau 2 – 1 (1 – 1)

AEROSTAR: Branza – Ghinga, Andronache, Avadanei, Constantin, Ciobanu – Marandoiu (80 Dutciuc), Radu, Botoc – Laslau, Pintilie. Antrenori: Costel Campeanu – Vali Cioanca si Tica Sofrone. FC WILLY: Cui – Voicu, Ursu, Pavel (46 Matei)Marasteanu, Istoc (62 Burghelea) – Pavaluta, Lipovanu (62 Albu), Apostu – Wu Wei, Capusa. Antrreenori: Florin Pavel – Crisdti Apachitei si Mihai Balc. Cartronase galbene: Ciobanu, Pintilie / Ursu, Marasyeanu, Pavaluta, Capusa. Arbitri: Viorel sandu (Bucuresti) – Nicoleta Chirila (Galati) si Viorel Cumpanici (Galati). Observator FRF: Virgil Starica. Au marcat: PINTILIE (min. 17) si MARANDOIU (min. 56 din penalty) / CAPU{A (min. 43)

In Vinerea Mare, „aviatorii” si „pinguinii” au incins o disputa apriga pe un teren excelent si in fata a peste 300 de spectatori, dornici sa asiste la acest derby local. Gazdele au inceput jocul in forta, ratand din start cateva situatii de a inscrie, ina pripeala lui Pintilie si liopsa de inspiratie a lui Laslau i-au privat pe „aviatori” de deschiderea scorului. Acest lucru va avea loc dupa mai bine de un sferet de ora delka inceputul intalnirii, cand PINTILIE a profitat de o iesire neinspirata la iofsaid al fuindasiulor lui Florin Pavel si a marcat din aptropierer. Joul curgea favorabil „aviatorilor” si se parea ca nimioc nu-i va impiewdica sa intre la pauza cu un avantaj minim. {i totusi, „vulpoiul” Giani Capuisa profita de o neatentie a fundasilor centrali ai „aviatorilor”, cu doar doua minute inainte de sfarsitul celor 45 de minute si inscrie un gol superb cu o lovitura cu capul, sub bara transversala, restabilind egalitatea. La reluare, mustruluiti de Costel Campeanu, aviatorii” isi sporesc raidurile in careul „pinguoinilor” iar in urma unbui astfel de atac, Pintiuliue este faultat in careu de un aparator al oasspetsilor si penalty-uil va fi transformat impecabil de Marandoiu. Putea fi chiar 3 – 1 pentru gazde, dar centralulo Sandu anuleaza un gol perfect valabil al gazdelo, in urnma unei semnalizari eronate a asistenului Cumpanici. Tot atat de bine putea fi si 2 -2, „pingiuini” avand o revenire fantastica in finalul intalnirii, odata cu revenirea piticului” Pavaluta in linia mediana (cine o fi avut proasta inspiratie sa-l treaca „libero” la pauza?). Portarul Branz=a a avut doua interventii salutare iar Giani Capusa a trimis balonul de la doi metri de poarta pe pista de decolare!

Remiza echitabila

FCM II Bacau – PAMBAC Bacau 0 – 0

FCM: Ignatescu – Banu, Morosanu, Carnariu, Enea – Vranceanu, Cojocaru, Matei, Botezatu – Doltea, Pitaru. Antrenori: Gheorghe Penoff si Gheorghe Popa.; PAMBAC: Ursachi – Apreutesei, Maranduca, Bolfa, Hanga, Braescu – Hurdubei, Botezatu (46 Campanu), Andrei (75 Parvu) – Zara, Gradinariu. Antrenor: Iulian Trofin. Cartonas galben: Enea. Arbitri: Vasdile Jarca -Hervin Golbac si Stefan Herciu (toti trei din Bucuresti). Observator FRF: Cristian Rusu (Focsani).

Un rezultat echitabil care vorbeste de la sine despre lipsa de inficacitatre a celor doua formatii. A fost o partida de uzura, viu disputata, cu un mare angajament fizic, dar lipsita de fazele de poiarta. Ambele echipe au sutat doar de doua ori pe spatiul portiui si in atari conditii nu putea veni nici golul. Scorul final ar trebui sa multumeasca ambele tabere. Ar trebui…