Fotbal, Divizia C: Doar o singura victorie

ENERGIA Vulturu – AEROSTAR Bacau 4 – 0 (2 – 0)
CFR Pascani – FCM II Bacau 0 – 0
PAMBAC Bacau – DORNA Vatra Dornei 1 – 1 (0 – 1)

„Pinguinii” au spalat perdelele inainte de Paste!

FC WILLY Bacau – LEONARD Pascani

FC WILLY: Cosa – Voicu, Marasteanu,Ursu ((62 Goian), Pintilie (46 Matei) – Apostu, Istoc, Pavaluta Lipovanu – Wu Wei (85 Burghelea), Capusa. Antrenori: Florin Pavel – Mihai Balc si Cristi Apachitei. LEONARD: Dulceanu – Mormeci (60 Barbu), Nistor, Miron, Olarasu – Rotaru, Balanescu, Rachieru, Alexa – Lungu, Toba. Antrenor: Gogu Munteanu. Cartonase galbene: Goian, Marasteanu, Wu Wei. Arbitri: Valentin Bolea (Vaslui) – Felix Stanisteanu (Vaslui) si Emil Bozieru (Baicoi). Observator FRF: Mihail Ionescu (Ploiesti).
Au marcat: CAPUSA (min. 5), VOICU (min. 47, din penalty) si MATEI (min. 90 + 3)

„Pinguinii” au facut o partida foarte buna intr-o disputa in care erau in joc nu mai putin de sase puncte, daca ne gandim la faptul ca se infruntau doua echipe aflate in zona retrogradarii. „Perdelarii” lui Gogu Munteanu au venit extrem de motivati la Bacau, dar au avut ghinionul sa dea peste o formatie aflata intr-o zi foarte buna, care a stiut sa profite la maxim de erorile adversarilor. Giani Capusa, revenit dupa o suspendare de doua etape, a deschis scorul la cinci minute de la inceperea partidei, dintr-o pasa primita de la portarul Cui, gazdele majorandu-si avantajul imediat dupa pauza in urma transformarii unui penalty de catre Voicu. Jocul s-a echilibrat spre final, oaspetii ratand cateva ocazii mari de a reduce din diferenta, insa in ultimul minut al prelungirilor, „vulpoiul” Capusa i-a pasat decisiv lui Matei care a dus tabela la un scor de forfait pentru elevii lui Gogu Munteanu.

Scor neverosimil

ENERGIA: Cristinel – Nistor, Toader, Nichifor (60 Podariu), Craciun (70 Stanciu) – Andrei (75 Burcacel), I. Petrica, Sararu ,Ungureanu – Bucataru, Carjan. Antrenor: Aurel Pastia. AEROSTAR: Branza – Avram (60 Dragota), Avadanei, Constantin, Ciobanu – Ghinga, Radu, Dragomir( 5 Dutciuc), Botoc – Laslau, Pintilie. Antrenori: Costel Campeanu – Vali Cioanca si Tica Sofrone. Cartonase galbene: Nichifor, Andrei, Craciun. Arbitri: Cristian Florescu – Mircea Orbulet si Hervin Golbac (toti trei din Bucuresti). Observator FRF: Nicolae Sange (Bucuresti). Au marcat: UNGUREANU (min. 4), CÃRJAN (min. 12), SARARU (min. 60) si BUCATARU (min. 80).

„Aviatorii” au inregistrat vineri cel de al doilea esec consecutiv cu acelasi scor, 0 – 4, in fata unui adversar care isi juca una dintre ultimel sanse de a ramane in cursa pentru evitarea retrogradarii. La citirea scorului, multi ar inclina sa creada ca pe teren aceasta a fost diferenta dintre cele doua echipe, insa se poate spune ca rezultatul final este unul mincinos. Gazdele au inceput tare partida si dupa cinci minute Dragomir a fost scos cu targa de pe teren, devenind indisponibil pentru mult timp de-acum inainte. Beneficiind de un arbitraj ingaduitor, elevii lui Aurel Pastia au profitat la maxim de degringolada „aviatorilor” si au inscris de patru ori in poarta nefericitului Branza. Oaspetilor le-au fost refuzate si doua penalty-uri. Tinerii jucatori de la AEROSTAR trec printr-o perioada mai grea, dar au posibitatile necesare sa-si revina si sa practice acelasi joc spectaculois ca si pana acum.

Un egal echitabil

CFR: Costea – Dobrovat, Chisereanu, Ciosu, Blaj – Boboc, Apostol, Gheorghe (81Dumitrascu), Botez(57 Oniu) – Rascu (57Dascalescu), Solomon. Antrenor: Gheorghe Poenaru. FCM II: Manea – Doltea, Mardare, Isac, Enea – Mavrichi, Dornescu (81 Banu), Botezatu (70 Cojocaru), Neagu, Tanasa. Antrenori: Gheorghe Penoff si Gheorghe Popa. Cartonas galben: Mardare. Arbitri: Ionel Ivan (Braila) – Viorel Cumpanici (Galati) si Maricel Dragomir (Braila). Observator FRF: Costin Toma (Piatra Neamt).

O partida disputata, cu destule ocazii de a marca pentru ambele formatii, insa ratate cu seninatate. Oaspetii au beneficiat de aportul catorva divizionari A, insa Matei, Neagu si Tanasa n-au reusit sa impresioneze decat prin ratari. O intalnire care s-a soldat cu un rezultat de egalitate care a nemultumit ambele tabere.

Evolutie modesta a bacauanilor

PAMBAC: Pozanarea – Apreutesei, Bolfa (65 Marandoiu), Hanga, Andries (46 Gradinariu) – Parvu, Andrei, Braescu, Botezatu – Zara (60 {tefanescu), Campanu. Antrenor: Iulian Trofin. DORNA: Pascal – Avram, Paraschiv, Dumistracel, Mandrila, Plecanciuc – Groza, Nemes, Popescu- Romaniuc, Movileanu. Arbitri: Ciprian Amarandei (Iasi) – Constantin Urzica (Piatra Neamt) si Stelian Achimescu (Ploiesti). Observator FRF: Sorin Vadana (Cluj). Au marcat: GRADINARIU (min. 75) / POZÃNAREA (min.6 autogol).

Elevii lui Iulian Trofin au jucat din nou slab si au pierdut doua puncte pe teren propriu, la capatul unei partide in care cu greu au reusit sa egaleze. Inexplicabila evcolutia jucatorilor bacauani de vreo doua etape. Se pare ca victoriile obtinute in primele trei partide din retur le-a cam picat greu si au intrat intr-un con de automultumire. Oaspetii au deschis scorul la capatul unei gafe impardonabile a portarului Pozanarea, care a vrut sa culeaga un balon la o centrare inalta, mingea l-a lovit in umar si a ricosat in poarta! Dupa ce au reusit egalarea, gazdele puteau castiga partida, ratand patru, cinci ocazii uriase, dar tot atat de bine o si puteau pierde in ultimele minute, cand cinci (!) jucatori ai echipei DORNA au scapat singuri cu un adverar dar au sutat in bara!

Rezultate inregistrate in etapa a 18-a:
RULMENTUL Barlad – FC II Botosani 3 – 1; FCM Husi – VIITORUL Liteni 2 – 2; POLI II Iasi – FLACARA Brusturi 2 – 0;
In clasament: 1. POLI II Iasi 46p; 2.FCM II Bacau 37p; 3.CFR Pascani 31p; 4. AEROSTAR 30p; .5. PAMBAC 28p….8.FC WILLY 23p…