Fotbal, Divizia C: Numai una!

AEROSTAR Bacau – POLI II Iasi 0 – 4 (0 – 0), FC WILLY Bacau – CFR Pascani 0 – 0, DORNA Vatra Dornei – FCM II Bacau 1 – 0 ( 0 – 0), FCII Botosani – PAMBAC Bacau 2 – 0 (1 – 0)

Cinci minute de vrie pentru „aviatori”!

AEROSTAR Bacau – POLI II Iasi 0 – 4 (0 – 0)!!

AEROSTAR: Branza – Avram (56 Dutciuc), Avadanei, Constantin, Ciobanu – Ghinga, Dragomir (86 Ciuperca) , Botoc, Radu – Laslau (70 Iordache), Pintilie. Antrenori: Costel Campeanu – Vali Cioanca si Tica Sofrone. POLI: Plesca – Dranceanu, Such, Marin, Micu – Beceru, Sarici, Pandele (68 Stiubei), Caragea (75 Gherasim) – Ionescu, Palimaru (80 Cososchi). Antrenori: Adrian Keressy si Danut Munteanu. Cartonase galbene: Marin, Sarici. Arbitri: George Radulescu – Valentin Tone si Mihai Ungureanu (toti din Bucuresti). Observator FRF: Radu Petrescu Brasov. Au marcat: CARAGEA (min. 48), P|LIMARU (min. 53 din penalty), BECERU (min. 81) si STIUBEI (min. 90)

Un scor mai mincinos nici ca se poate, desi, la o asemenea diferenta pe tabela de marcaj dar si in ceea ce priveste statutul unor jucatori din echipa oaspete ar putea justifica rezultatul final inregistrat marti dupa-amiaza pe stadionul „Aerostar” si ar inlatura orice dubii. Numai ca, elevii lui Costel Campeanu, Vali Cioanca si Tica Sofrone au jucat de la egal la egal cu mai experimentatii lor adversari si chiar au terminat la egalitate prima repriza, ocaziile de gol fiind impartite.

A venit pauza, iar „aviatorii” au un „picaj” de neinteles si drept consecinta, intra intr-o vrie totala timp de cinci minute, de-ajuns sa primeasca doua goluri si sa puna astfel capat unei partide in care isi pusesera mari sperante. Paradoxal, desi in finalul intalnirii mai au doua momente cand isi pierd busola, „aviatorii” au jucat mai bine in cea de a doua repriza, si-au creat numeroase ocazii de gol, cea mai mare fiind cea din minutul 49, cand Laslau a ratat egalarea ce ar fi putut schimba soarta partidei.Victoria oaspetilor este meritata si numai pentru faptul ca au deplasat la Bacau sapte jucatori din lotul divizionarei A, POLI Iasi. Speram ca bacauanii isi vor reveni din acest soc si vor recupera punctele pierdute in deplasarea de la Focsani, cu Energia Vulturu.

Un egal echitabil

FC WILLY Bacau – CFR Pascani 0 – 0

FC WILLY: Cosa – Voicu, Pavel, Ursu, Burghelea (80 Cristea) – Apostu, Lupu (35 Lipovanu), Pavaluta, Istoc – Wu Wei (67 Doroftei), Matei. Antrenor: Florin Pavel. CFR Pascani: Costea – Zavate (60 Solomon), Dobrovat, Chisereanu, Oniu – Boboc, Blaj, Apoopstol (65 Dumitrascu), Ciosu – Dascalescu (70 Rascu), Botez. Antrenor: Gheorghe Poenaru. Cartonase galbene: Pavel, Doroftei. Arbitri: Daniel }iclea (Buzau) – Dan Popescu (Buzau) si Catalin Guloiu (Tisau). Observator FRF: Constantin Miclea (Busteni).

Un meci frumos dar influientat mai ales in prima parte a lui de vantul puternic ce a batut deasupra stadionului „Soimii – FC Willy”. Oaspetii, pregatiti de bacauanul Gheorghe Poenaru au venit cu gandul numai la victorie, avand in formatie multi jucatori care au evoluat si la echipele din Bacau, precum Chisereanu, Dobrovat sau Boboc. Ocaziile de gol n-au lipsit, insa au fost ratate cu seninatate de atacantii ambelor formatii. O faza curioasa s-a petrecut in min. 30, cand Lupu a incercat sa intervina cu capul la un balon dar a fost lovit cu gheata de un adversar si a trebuit sa fie schimbat, arbitrul intalnirii nesanctionand in nici un fel infractiunea petrecuta in careul pascanenilor.

Asa – zisii ceferisti puteau da lovitura in cea de a doua repriza cand Dascalescu a ratat o mare ocazie de deschide scorul. Una peste alta, o partida viu disputata, terminata cu un rezultat echitabil de egalitate. Vineri, „pinguinii” primesc vizita celeilalte echipe din Pascani, Leonard.

S-a frant visul promovarii

DORNA Vatra Dornei – FCM II Bacau 1 – 0 ( 0 – 0)

DORNA: Pascal – Avram, Paraschiv, Dumistracel, Mandrila – Plecanciuc (65 Szekely), Groza, Nemes, Popescu (75 Vizitiu) – Romanciuc, Movileanu. Antrenor: Relu BuligaFCM: Luca – Banu, Mardare, Carnariu, Enea – Vranceanu (72 Morosanu), Cojocaru (85 Berza), Botezatu, Doltea – Pitaru, Grumega (46 Liutec). Antrenori: Gheorghe Penoff si Gheorghe Popa. Cartonase galbene. Arbitri: George Luca – Calin Flanja si Paul Tamas (toti din Bistrita). Observator FRF: Sorin Vadana (Cluj)
A marcat: GROZA (min. 60).

Prin infrangerea suferite in fata unei echipe condamnate la retrogradare, „satelitii” divizionarei A, FCM Bacau, si-au cam luat gandul de la promovare.

2 – 0, dar invers!

FCII Botosani – PAMBAC Bacau 2 – 0 (1 – 0)

FC II: Tarabuta – Ghiviziu, Svabu, Axinte, Patache – Suleap, Orasanu( 75 Vatafu), Anania (60 Sandu), Luca – Danila, Marin. PAMBAC: Pozanarea – Apreutesei, Bolfa, Hanga, Braescu – Parvu (70 Coman), Andries, Andrei (78 Agache), Botezatu (75 Hurdubei) – Campanu, Zara. Antrenor: Iulian Trofin. Cartonase galbene: Botezatu Arbitri: Iulian Andronache (Barlad) – Felix Stanisteanu (Vaslui) si Alina Trif (Iasi). Observator FRF: Corneliu Groza (Iasi). Au marcat: MARIN (min. 40) si D|NIL| (min. 80)

Inexplicabil de slaba evolutia bacauanilor in aceasta partida in care au incasat doua goluri, spulberand astfel mitul invicibilitatii din acest retur. Pana a nu primi golul din finalul primei reprize, elevii lui Iulian Trofin au ratat trei situatii rarisime prin Campanu si Zara, de doua ori, pentru ca la prima ocazie a gazdelor acestia sa deschida scorul in urma unei neintelegeri intre Poznarea si Hanga. Dupa pauza, evolutia oaspetilor s-a inscris pe aceleasi coordonate, joc slab al multora dintre jucatori si ratari nepermise ale lui Coman si Hanga care n-au reusit sa inscrie nici de la trei metri!

Celelate rezultate inregistrate in etapa a 17-a:

VIITORUL Liteni – RULMENTUL Barlad 0 – 1; FLACARA Brusturi – FCM Husi 0 – 0; LEONARD Pascani – ENERGIA Vulturu 1 – 1.

In clasament, 1. POLI II Iasi 43p; 2.; FCM II Bacau 38p; 3. CFR Pascanmi 30p; 4. AEROSTAR Bacau 30p; 5. PAMBAC 27p; …9. FC WILLY 20p;