Portugalia e prima finalistă EURO 2016

tablou-euro2016Echipa de fotbal a Portugaliei s-a calificat în finala EURO 2016, după ce a învins formația Țării Galilor cu scorul de 2-0 (0-0), miercuri seara, pe Stade de Lyon, în prima semifinală a competiției, relatează AGERPRES.

Portugalia va juca a doua sa finală, după cea din 2004, pierdută acasă în fața Greciei (0-1).

Valoarea vedetei Cristiano Ronaldo a făcut diferența în fața merituoasei echipe a Țării Galilor, în debutul reprizei secunde, cu un gol superb (50) și o pasă decisivă pentru Nani (53). Se poate spune, astfel, că Ronaldo a câștigat duelul cu coechipierul său de la Real Madrid, Gareth Bale.

Țara Galilor a făcut o primă repriză solidă, dar cele două goluri încasate în doar câteva minute în debutul părții secunde au dărâmat totul. Echipa lui Bale, rămâne însă cu o prestație de senzație la debutul său la EURO și cea mai bună performanță din istoria sa, semifinală.

În finala de duminică (22,00), de pe Stade de France, Portugalia va înfrunta câștigătoarea dintre Germania și Franța.