Stiinta Bacau a castigat turneul de la Frasnes-Lez-Anvaing

Deținătoarea Cupei României la volei feminin, Știința Bacău, a câștigat tradiționalul turneu internațional organizat în localitatea belgiană Frasnes-Lez-Anvaing, desfășurat în perioada 10-13 septembrie. În faza grupelor, echipa pregătită de profesorul Florin Grapă a pierdut primul meci, cu Nancy VNVB (Franța), scor 1:3 (25-27, 25-16, 22-25, 21-25), câștigându-l pe cel de-al doilea, cu VDK Gent (Belgia),3:0 (25-15, 25-14, 25-18).Stiinta Bacau equipe-1

În sferturile de finală, Știința Bacău a trecut de vicecampioana Belgiei, Dauphines Charleroi, cu scorul de  3:0 (25-19, 25-20, 25-18), învingând apoi în semifinale formația franceză Paris Saint-Cloud tot în trei seturi: 25-14, 26-24, 26-24. În finala de duminică după-amiază, echipa băcăuană s-a revanșat în fața echipei franceze Nancy, după înfrângerea din grupă, impunându-se cu 3:1 (25-14, 26-24, 22-25, 25-16).

Știința Bacău nu a contat pe aportul celor patru jucătoare convocate la echipa națională a României, care se pregătește pentru participarea la turneul final al Campionatului European de la sfârșitul acestei luni, respectiv Denisa Rogojinaru, Sabina Moisa, Ioana Baciu și Mihaela Albu.

În aceste condiții, formula folosită de profesorul Florin Grapă a fost: Lorena Ciocian (Alexandra Pintea), Claudia Gavrilescu, Tatiana Lupu (Alexandra Badea), Cristina Cazacu, Irina Radu (Iuliana Matache), Crina Bălțatu (Loredana Filipaș), Nicoleta Manu – libero.

”Pentru noi, a fost un turneu util, care ne-a arătat și lucruri bune, dar și mai puțin bune despre echipa noastră, astfel încât știm ce avem de făcut până începe sezonul oficial. Mă bucur că am câștigat o jucătoare pentru postul de universal, este vorba de Crina Bălțatu”, a declarat antrenorul principal al Științei Bacău, Florin Grapă.