Simona Halep o distruge pe Sloane Stephens şi aşteaptă meciul cu Serena Williams din penultimul act

Simona Halep a cîştigat partida din sferturile de finală cu Sloane Stephens în minimum de seturi, 6-1, 7-5, şi va juca în semifinaSerena Williams joi spre vineri de la ora 4:00.

Meciul din sferturi a părut la discreţia româncei, însă în setul secund americanca a avut o tresărire de orgoliu şi a părut că poate reveni. Primul set a fost al Simonei Halep, care şi-a distrus adversara. Sloane a părut complet surprinsă de forţa numărului 3 WTA şi a cedat categoric, 1-6. Nici în setul al doilea Sloane nu a părut că poate face prea multe. După doar cîteva minute Simona conducea cu 3-0 şi totul părea că se îndreaptă spre o victorie clară a lui Halep. Stephens şi-a revenit însă incredibil şi a ajuns să conducă la un moment dat cu 4-3. Simona nu s-a pierdut cu firea şi a revenit, cîştigînd şi setul secund, scor 7-5. Simona Halep va juca în semifinale împotriva Serenei Williams. Meciul va fi vineri dimineaţă, de la ora 4:00. În cealaltă semifinală se vor întîlni Carla Suarez Navarro şi Andrea Petkovici.