Simona Halep s-a calificat în sferturile turneului de la Miami (WTA)

imageResizeJucătoarea română de tenis Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 5.381.235 dolari, luni seara (marți dimineața în România), după ce a dispus cu 6-3, 7-5 de italianca Flavia Pennetta, cap de serie nr. 15.

Halep, numărul trei mondial, a avut o revenire de senzație în setul al doilea și a obținut victoria după o oră și 31 de minute de joc. Debutul primului set a fost echilibrat, dar românca, aflată în premieră în sferturi la Miami Open, s-a desprins de la 2-2 la 5-2, după un prim break reușit, iar apoi a încheiat setul, cu 6-3, în 40 de minute.

Simona a început slab setul al doilea, și-a cedat serviciul și Pennetta (28 WTA) a ajuns la 2-0, după care au urmat patru break-uri consecutive, ajungându-se la 4-2, italianca și-a făcut serviciul, pentru 5-2, și se părea că își va adjudeca setul fără probleme. Halep s-a mobilizat, a ridicat nivelul, a fost mai concentrată și a câștigat punct după punct, ghem după ghem (cinci la rând), câștigând și al doilea set, cu 7-5.

Pennetta (33 ani), care este mai în vârstă cu zece ani decât Simona, câștigase toate cele trei meciuri directe de până acum, prima oară în 2010, în sferturile turneului de la Marbella, cu 6-4, 7-6 (4), apoi în optimi la Bastad a profitat de retragerea româncei, la scorul de 4-6, 7-5, 2-0, și ultima oară în optimi la US Open, în 2013, cu 6-2, 7-6 (3). Halep și-a asigurat un cec de 112.270 dolari și 215 puncte WTA, iar în sferturi o va întâlni pe americanca Sloane Stephens (45 WTA), victorioasă cu 6-4, 7-6 (5) în fața elvețiencei Belinda Bencic.

Simona și Stephens (22 ani) s-au întâlnit până acum de patru ori, scorul fiind egal, 2-2. Halep a ieșit învingătoare în primul meci, jucat în 2012, la Barcelona, în primul tur, cu 6-4, 6-4, americanca s-a impus în următoarele două, ambele în 2013, la Hobart, cu 6-4, 6-0 în optimi, și la Australian Open, cu 6-1, 6-1, în runda inaugurală. Constănțeanca a învins cu 6-4, 6-3 în ultimul joc, anul trecut, în optimi la Roland Garros. Halep are o singură înfrângere în acest sezon în circuitul WTA, în sferturi la Australian Open, de atunci legând 14 victorii consecutive, ce i-au adus titlurile de la Dubai și Indian Wells, iar acum este în cursă pentru al patrulea al anului (primul a fost la Shenzhen).