Handbal (m) Cupa EHF: Știinta Municipal Dedeman Bacau – Besiktas Istanbul 26-24 (15-13)

Victorie obținută cu dificultate, care a stat sub semnul întrebării până în ultimul minut.

Știința: Ramba 7, Bondar 5, Da Silva 4, Ghiță 3, Iancu 2, Rotaru 2, Georgescu 1, Păunică 1, B. Voica 1; Beșiktaș: Done 9, Ozbahar 3, Zelic 3, Boyar 2, Buyuk 2, Ladyko 2, Parshkov 2, Erkol 1.

Declararații după meci
Arin Mufit, antrenor Beșiktaș: “Felicit echipa Bacăului pentru victorie. A fost un meci destul de bun, cu un public și atmosferă foarte frumoase. Cred că meciul a fost decis în ultimele cinci minute, atunci când noi am greșit de mai multe ori în atac, în timp ce adversarii noștri n-au ratat. Nu comentez arbitrajul. Obiectivul nostru este să terminăm această fază a grupelor cu 4 puncte, obținute pe teren propriu, 2 cu Nantes și 2 cu echipa română”. Eliodor Voica, antrenor Știința: “Felicit ambele echipe pentru spectacolul oferit. Mulțumesc din nou publicului pentru suportul moral. Poate că unii au crezut că am făcut o laudă hazardată atunci când am spus că spectatorii sunt dinamul nostru, dar s-a confirmat din nou că așa este. A fost bine că am avut din nou un adversar puternic, care a demonstrat că nu întâmplător a ajuns într-o fază atât de avansată în EHF. Mă bucur că jucătorii mei au avut tăria să reziste timp de 60 de minute unui asalt permanent. Dacă majoritatea nu știu cum s-a simțit Ionuț Rotaru în timpul meciului, el devenind tată pentru prima dată astăzi, va spun eu: s-a simțit excelent. Ne-am bucurat pentru el și victoria i-o dedicăm”.

Rezultatele Grupei D: Magdeburg – Beșiktaș 33-18, Știința – Nantes 18-21, Magdeburg – Știința 33-25, Nantes – Beșiktaș 31-24, Nantes – Magdeburg 20-27, Știința – Beșiktaș 26-24. Etapa IV (sâmbătă, 9 martie): Beșiktaș – Știința, Magdeburg – Nantes.
CLASAMENT: 1. Magdeburg 6 (93-63) 2. Nantes 4 (72-69) 3. Știința 2 (69-78) 4. Beșiktaș 0 (66-90).