Steaua s-a calificat în optimi » Să vină Chelsea!

Steaua a început cu o echipă superofensivă, doar Prepeliţă fiind singurul mijlocaş defensiv din formaţia lui Reghe. Roş-albaştrii au cerut două penalty-uri în primele 34 de minute, de fiecare dată Rusescu fiind implicat. Prima dată, în minutul 16, a reluat cu capul către poarta lui Vermeer, iar mingea a fost lovită cu mîna de Sigthorsson. În minutul 34, la o lovitură liberă indirectă, Rusescu a şutat în braţul lui De Jong, arbitrul a lăsat din nou jocul să continue.Steaua a început să spere însă în minutul 38 cînd Latovlevici a preluat perfect pasa lui Chiricheş şi l-a lobat pe Vermeer. In partea a doua, Steaua a fost şi mai decisă să revină în joc, iar şuturile lui Tănase şi Popa, al doilea în bară, au anunţat golul. Care a venit în minutul 76 după un şut fabulos al lui Chiricheş de la 25 de metri. Mingea s-a dus direct în vinclu, fără speranţe pentru Vermeer. Partida s-a încheiat 2-0, la fel ca în tur, şi au urmat prelungirile. Nu s-a marcat în cele două reprize de prelungiri şi au urmat penalty-uri. Tătăruşanu a apărat penalty-ul lui Schone şi Moisander a şutat peste poartă, în timp ce steliştii au marcat de fiecare dată. S-a încheiat 4-2 şi Steaua va juca împotriva lui Chelsea în optimi.