Handbal feminin: Muntenegru, campioană europeană! Romania, locul zece!

Echipa Muntenegrului, din care fac parte două jucătoare legitimate la Oltchim Rm. Vâlcea, Katarina Bulatovic şi Marija Jovanovic, a devenit în premieră campioană europeană la handbal feminin, după ce a învins în finala de duminică, de la Belgrad, echipa Norvegiei, cu scorul de 34-31 (12-11, 24-24, 28-28), la capătul a două reprize de prelungiri.Muntenegru, vicecampioană olimpică, a cucerit primul său titlu major în handbal de la independenţa ţării, în 2006, la nivel de naţională, după ce Buducnost Podgorica a cucerit ediţia trecută a Ligii Campionilor la handbal feminin. Muntenegru şi-a luat o revanşă în faţa Norvegiei, care s-a impus în finala JO de la Londra cu scorul de 26-23. Norvegia încheie astfel o serie de patru titluri continentale consecutive. Pentru scandinave este primul eşec într-o competiţie internaţională de la Mondialul din 2009 (locul 3). Norvegia a cucerit CE 2010, CM 2011 şi JO 2012. Naţionala Muntenegrului şi-a păstrat nivelul ridicat în ciuda retragerii internaţionale a două staruri de primă mărime, Bojana Popovic şi Maja Savic, ambele după JO de la Londra. Finala a fost una de mare suspans, fiind demn de subliniat prestaţia defensivă a Muntenegrului, în frunte cu portăriţa Sonja Barjaktarovic, care a reuşit 17 intervenţii. Muntenegru a condus cu 12-11 la pauză, graţie Milenei Knezevic, pe nedrept omisă din echipa ideală a turneului din Serbia de Federaţia europeană (EHF). Cele două echipe au mers cap la cap până la final, Ida Alstad ducând meciul în prelungiri, după ce a marcat pentru Norvegia golul de 24-24 cu 7 secunde înainte de ultimul fluier. Muntenegru şi Norvegia nu au reuşit să se departajeze nici după prima repriză de prelungiri, chiar dacă Muntenegru a avut un avantaj de trei goluri la un moment dat, însă Norvegia a reuşit să egaleze la 28-28. În a doua repriză de prelungiri, Muntenegru s-a desprins şi a reuşit un succes istoric. Norvegia: Lunde Haraldsen (16 mingi parate) – Alstad (11 goluri), Loke (5), Breivang (1), Lunde-Borgersen, Edin (4), Frafjord (0), Bjoerndalen (2), Sulland (3), Koren (2), Gosse (1), Jakobsen (0), Herrem (2). Selecţioner: Thorir Hergeirsson. Muntenegru: Barjaktarovic (17 mingi salvate) – Miljanic (3), Pavicevic (2), Radicevic (5), Dokic (1), M. Jovanovic (2), A. Bulatovic (2), Klikovac (0), Lazovic (1), K. Bulatovic (8), Knezevic (10). Selecţioner: Dragan Adzic. Arbitri: Marin Lorente şi Garcia Serradilla (ambii din Spania).

Tot duminică, Ungaria şi-a adjudecat medaliile de bronz, după 41-38 (21-19, 33-33) cu Serbia, la capătul unei reprize de prelungiri.