Campionatul National Universitar de box

Prima gala, primele medalii!

Foarte putini spectatori in sala de atletism din municipiul Bacau, marti seara, la prima gala din cadrul Campionatului National de Box, organizat de CSM 2010 Bacau si Federatia Romana de Box. Cei prezenti n-au avut insa ce regreta, deoarece au putut asista la partide extrem de disputate, patru din ele incheindu-se inainte de limita.  Spre meritul lor, toti cei trei pugilisti de la CSM 2010 Bacau, prezenti in „sferturi”, au reusit sa depaseasca acest prim obstacol, calificandu-se in semifinalele competitiei. Daca am spus ca spectatorii nu s-au prea inghesuit sa urmareasca aceasta prima gala, cam acelasi lucru il putem afirma si despre numarul pugilistilor, apropae 50 dand curs invitatiei. Gala a debutat cu intalnirera din cadrul categoriei  46 – 49 kg, dintre Stefan Caslarov (CSM 2030 Bacau) si Petrica Gheorghita Bunea (METROREX Bucresti).  Bacauanul a avut nevoie doar de cateva zeci de secunde pentru a-si determina adversarul sa abandoneze, inregistrand astfel cea mai rapida victorie a galei. In cadrul csategoriei 56 kg s-au intalnit Catalin Dragomir (Slatina) si Ianos Kovacs(Ring Tg. Mures), partida terminandu-se  prin victoria slatineanului prin inferioritatea adversarului, decizie luata in repriza a treia. La categoria 60 de kilograme, Razvan Marian (JIul Rovinari) a fost invins la puncte de de Daniel Buciuc (Dinamo Bucuresti). In cadrul aceeeasi categorii, desi a primit doua avertismente din partea arbitrului de ring, Aleandru Cuciureanu (CSM 2010 Bacau) si-a dominat clar adversarul, pe Ion Constantin(METROREX Bucuresti), primind verdictul de invingator la puncte. La categ. 64 kg, Lorand Szabo(RING Tg. Mures) l-a invins la puncte pe Liviu Cocina (Jiul Rovinaei). Ultimele trei partide au fost de sacurta durata. Irinel Cetin Olaru(CSM 2010 Bacau) l-a invins prin abandon in repriza a doua  pe Alexandru Teodoru (Targoviste), devenind astfel cel de al treilea pugilist bacauan calificat in semifinalele competitiei.  La categ. 69, Petru Buhoreanu (Falticeni) a castigat prin inferioritatea adversarului, Catalin Teteanu (Hunedoara). Intrucat la categoria +91 kg s-au inscris doar doi pugilisti, primele medalii ale Campionatului National Universitar de box au fost obtinute de falticineanul Lucian Atanasoaie, aur, care l-a invins prin abandon in prima repriza pe ieseanul Andrei Sancu, acesta multumindu-se cu „argintul”.  Intrecerile continua miercuri, de la ora 17, in Sala de atletism din Bacau.