FC Botosani – FCM Bacau 3-1 (2-1)

FC Botosani s-a impus cu 3-1, pentru prima oara in ultimii sase ani in fata celor de la FCM Bacau, formatie impotriva careia gruparea locala nu reusise sa obtina victoria nici in jocurile oficiale, dar nici amicale. Jocul amical disputat pe „Municipalul” botosanean, a fost castigat la pas de elevii lui Cristian Popovici in fata echipei retrogradate in Liga a III-a la „masa verde”. „Odata si odata trebuia sa castigam si noi impotriva Bacaului. Sper ca atunci cand vor reveni in Liga a II-a situatia sa se schimbe si istoria sa tina cu noi si sa alerge ei pentru un succes in fata noastra cel putin atatia ani cat am alergat noi”, a declarat Dumitru Branza, directorul executiv al FC Botosani. La partida au asistat peste 300 de spectatori. Scorul a fost deschis de Vrabie, in min. 6., dupa o centrare perfecta a fostului bacauan, Ionut Matei, iar peste un minut, gazdele au trimis balonul in bara. Tincu l-a majorat din penalty, in min. 11, iar dupa  o jumatate de ora  gazdele conduceau deja cu 2 – 0. FCM Bacau a redus din diferenta prin Huiban, in min. 37, prin Huiban. Bacauanul ajuns in tabara gazdelor, Ionut Matei, a marcat din penalti cel de al treilea gol pentru FC Botosani. FC Botosani: Prisaca – Patache, Atudorei, Tincu, Acsinte – Vrabie, Vasvari, Ionut Matei, Borostean – Homneac, Edy Sandu. Au mai jucat Afloarei, Chereches, Ghiviziu, Porfireanu, Tabara, Tiganasu, Nicolae, Sandu si Rentea. Antrenor: Cristi Popovici. FCM Bacau: Stamatin – Mihalachioaie, Lozneanu, Ursu, Eudean – Curiliuc (min. 22 Huiban), Bursuc, Taban, Dobos – Vraciu, Boghian. Au mai jucat in repriza a doua Roca – Bejan, Lupu, Agheorghiesei, Eudean – Lipovanu, Menghia, Puscasu, Intuneric – Huiban, Furtuna. Antrenor Gheorghe Poenaru.

Au trecut la…tenis!

AEROSTAR Bacau – FC Panciu 0 – 6(0 – 4)!!!

FC Panciu s-a impus miercuri cu un scor de tenis, 6-0 (4-0), in amicalul disputat pe terenul colegei de serie, Aerostar Bacau. Pancenii au facut un joc foarte bun si s-au desprins in castigatori inca din prima repriza. Golurile echipei vrancene au fost marcate de Sascau (28), B. Rusu (31), Stoian (35), Dutu (43), Bara (51) si I. Radu (67). Sambata, de la ora 11, cele doua echipe se vor intalni din nou pe terenul din Panciu.