Echipa FC Timişoara s-a calificat în play-off-ul Ligii Europa, după ce a terminat la egalitate, joi, pe teren propriu, scor 3-3 (0-3), cu formaţia finlandeză Myllykosken Pallo-47, în manşa secundă a turului trei preliminar al competiţiei. În tur, FC Timişoara s-a impus, în deplasare, cu scorul de 2-1.

FC Timişoara s-a calificat în play-off-ul Ligii Europa, după 3-3 cu Myllykosken Pallo-47 22:29
Fostul arbitru Emil Vlaiculescu a decedat la 86 de ani 22:09
Kaka a fost operat la genunchi şi va fi indisponibil între 3 şi 4 luni 21:03
Dinu Gheorghe: Mihai Stoica stăpâneşte foarte bine tehnica provocării 16:50
Dinu Gheorghe cere CCA ca greşelile arbitrilor să fie tratate la fel indiferent de echipa favorizată 16:42

FC Timişoara s-a calificat în play-off-ul Ligii Europa, după 3-3 cu Myllykosken Pallo-47 (Imagine: Ciprian Sterian/Mediafax Foto)

Golurile echipei Myllykosken Pallo-47 au fost marcate, joi, de Aijala ’18 şi Ricketts ’20, ’25. Pentru FC Timişoara au înscris Axente ’53, Zicu ’81 (la debutul la echipa bănăţeană) şi Cisovsky ’90+2.

0-1: Taborda a respins o minge în faţă, de unde Aijala, de la aproximativ 30 de metri, a interceptat şi a deschis scorul, printr-un lob în minutul 18.

0-2: Ricketts a preluat în careu, după un corner acordat echipei sale, şi a şutat în poartă, pe lângă Taborda, în minutul 20.

0-3: Ricketts l-a depăşit uşor pe Cisovsky, pe partea dreaptă, şi a trimis mingea în poartă, şutând peste Taborda, în minutul 53.

1-3: În minutul 53, după un şut în bară al lui Goga, mingea a sărit la Axente, care a înscris din şase metri, în poarta goală.

2-3: Alexa l-a lansat pe Zicu pe partea stângă, iar acesta a înscris cu un şut la colţul lung din marginea careului, în minutul 81.

3-3: Mansour a recuperat o minge din margine de pe partea dreaptă a careului şi a reuşit să centreze către Cisovsky, care din 6 metri a înscris cu capul, în minutul 90+2.

FC Timişoara: 99. Taborda – 22. Contra, 14. Mera, 28. Cisovsky, 8. Sepsi – 24. Dukici (55. Bourceanu ’46), 15. Chiacu, 5. Alexa, 10. Tameş (27. Zicu ’57), 9. Axente – 21. Goga, 17. Magera (11. Mansour ’72). Antrenor: Vladimir Petrovici.

Myllykosken Pallo-47: 1. Kuismala – 2. Hietanen, 3. Timoska, 18. Aho (13. Lindberg ’57), 4. Uimaniemi – 15. Oksanen (20. Benevides ’74), 6. Okkonen, 24. Saxman, 11. Aijala – 14. Ricketts (17. Kurittu ’88), 9. Votinov. Antrenor: Janne Lindberg.

Cartonaşe galbene: Alexa ’44, Contra ’66, Cisovsky, Taborda ’90+5, Mansour ’90+6 / Okkonen ’62, Kuismala ’87.

Arbitri: Artiom Kuchin (central) – Evgeni Belski, Bagitpek Kopzhassarov (asistenţi) – Marat Iskakov (rezervă), toţi din Kazahstan.

La meci au asistat aproximativ 8.000 de spectatori.