Volei feminin, Divizia A1 / Stiinta Bacau – Penicilina Iasi 3:1 (11, -23, 11, 14)

Furati de echilibrul clasamentului si de faptul ca Penicilina a izbutit sa invinga Metal Galati, am crezut ca meciul Stiintei cu formatia ieseana va fi greu. In realitate, bacauancele sunt mult mai bune si s-au jucat cu „medicamentele”. Atât doar, in setul secund antrenorul Florin Grapa a introdus pe teren multe dintre jucatoarele care in mod obisnuit stau pe margine. Penicilina are un lot extrem de invechit, cu jucatoare de peste 30 de ani, intre care s-au inserat vreo doua voleibaliste extrem de tinere. Asta a fost sansa Iasiului, valorificata insa greu. Chiar si intr-un meci al Penicilinei cu rezervele Stiintei, este posibil ca bacauancele sa invinga. Dar Florin Grapa n-a vrut suspans, iar din setul al treilea situatia s-a reglementat, in sensul ca Stiinta a dominat din nou copios. Setul al patrulea s-ar fi putut incheia tot la 11, insa antrenorul bacauan s-a jucat din nou, dorind neaparat ca Roxana Josef sa faca punctul câstigator din blocaj. N-a reusit, astfel ca Iasiul a mai lungit un pic meciul. Pentru ca mai sunt putine meciuri pâna la finalul returului, Florin Grapa si-a putut face publice dorintele, in privinta adversarei din play-off. Aceasta ar fi tot Penicilina, deoarece antrenorul Stiintei considera ca este un pic mai slaba decât Unic Piatra-Neamt, adversara din etapa a 22-a. Dacia Mioveni a ajutat Stiinta, cu o victorie contra nemtencelor, ceea ce asigura, practic, formatiei bacauane, locul 4 la finalul returului. Mai ramâne de vazut cine va termina pe 5 si va infrunta Stiinta in sferturile de finala ale turneului play-off.