Volei masculin, Divizia A1 / Stiinta Bacau – Steaua 1:3 (-21, -21, 17, -22)

Atunci când vezi lotul Stelei desfasurat pe un teren de joc, te intrebi cum poate aceasta formatie sa treaca printr-o pasa proasta. Bucurestenii au posibilitatea sa prezinte un sextet cu jucatori de peste doi metri. Nu o fac pentru ca Andries si Ilie, doi jucatori mai vechi, sunt excelenti pe posturile lor, de ridicator si libero. In rest, Steaua are chiar alura de campioana si probabil ca doar dificultatile financiare relative prin care trece o impiedica sa se lupte pentru medalii. Cu toate acestea, Stiinta a izbutit sa echilibreze meciul dupa doua prime seturi câstigate relativ usor de oaspeti. Din setul al treilea, studentilor le-a iesit cam tot: combinatii, recuperari, blocaje – ei primind aplauzele generoase ale celor aproximativ 100 de spectatori. Era 19:14 pentru Stiinta in setul al patrulea si toata lumea astepta setul decisiv. Dar gazdele au destul de inradacinata in ei fatalitatea infrângerii. Au inceput sa comita greseli, iar Steaua si-a revenit gratie acelor puncte primite cadou. Când gluma s-a ingrosat, bacauanilor nu le-a mai iesit nimic. Steaua a ajuns la 24:21 si chiar daca a amânat finalul, o combinatie simpla si o bomba in terenul bacauan au pecetluit scorul final. Pacat. La 2:2 la seturi, victoria putea fi si a gazdelor. Dupa meci, bucurestenii s-au aratat impresionati de replica primita din partea Stiintei. Pentru suporterii bacauani, jocul bun nu este o noutate; dar nici infrângerea. Din pacate, revenirea Stelei pe drumul cel bun fusese anuntata prin victoria cu 3:0 in Cupa României in fata lui Constam Buzau. Stiinta nu are noroc: etapa viitoare va intâlni pe teren propriu o alta echipa in mare forma, Remat Zalau, care etapa aceasta i-a administrat campioanei CVM Constanta unica infrângere din acest an.