Fotbal: Auxerre, egalată in extremis la Sochaux

Auxerre, formaţia lui Daniel Niculae şi Gabriel Tamaş, a pierdut două puncte preţioase în deplasarea de la Sochaux după ce a fost egalată in extremis.

Auxerre, cu cei doi internaţionali români integralişti, a condus cu 1-0 încă din minutul 9, gol Kahlenberg din penalty, însă gazdele au egalat în ultimele secunde ale partidei prin Romain Pitau.

Rămasă în 10 încă din minutul 27, la scorul de 1-1, eliminat direct Sessegnon, Le Mans a avut puterea să lupte în continuare şi s-a impus în cele din urmă cu 3-2 în meciul cu St. Etienne de pe teren propriu.

AS Monaco şi Valenciennes şi-au câştigat punctele fără probleme după ce prima a trecut cu 3-0 de Strasbourg, goluri Gakpe şi Nene, de două ori, iar a doua a trecut cu acelaşi scor de Caen, goluri Sebo, de două ori, şi Savidan.

În celelalte meciuri disputate sâmbătă seara în Franţa, Lille şi Nice au încheiat la egalitate, 1-1, Lens s-a impus cu 2-1 la Metz, iar Paris Saint Germain şi Nancy au încheiat şi ele la egalitate, 0-0.