Hagi la Steaua/ Doua partide amicale, doua infrangeri

Steaua a pierdut si a doua partida amicala a turneului de pregatire de la Kaprun (Austria), fiind invinsa cu 3-2 de vicecampioana tarii gazda, SV Ried. Austriecii au condus cu 2-0 la pauza, dupa autogolul lui Cernea si reusita lui Djokic care a evitat pasul la ofsaid al Stelei. Gurita si Croitoru au restabilit egalitatea cu doua goluri in patru minute, dar imediat Ried a inscris al treilea gol.

Ambele echipe au avut cate o bara, austriecii prin Djokic, Steaua prin Bicfalvi.

Gheorghe Hagi a inceput partida cu asezarea: Cernea- P. Marin, Ov. Petre, Baciu, Emeghara – Badoi, Lovin, Bostina, Dica – Neaga, Iacob. In minutul 60, Hagi a inlocuit aproape toata echipa, intrand Nesu, Radoi, Gigel Coman, Cristocea, Ochirosii, Croitoru si Gurita. Spre final, au mai jucat Bicfalvi si Saban.

Gurita a reusit primul gol pentru Steaua in minutul 69, aparand perfect la un corner trimis la coltul scurt de Coman. Patru minute mai tarziu, Croitoru a trimis cu capul in plasa centrarea lui Ochirosii la care portarul austriecilor a iesit gresit.

„Sunt suparat pe golurile pe care le-am primit, venite pe lipsa de concentrare. Exista o oboseala si astfel se ajunge si la greseli de acestea. Am jucat bine in aparare, dar au fost si momente in care au fost lipse de sincronizare. Suntem la inceput de pregatire, in primul rand muncim foarte mult, trebuie sa acumulam fizic. Eu sunt increzator, cu toate ca sunt un pic suparat pe rezultat.”
Gheorghe Hagi – antrenor Steaua

In primul joc de pregatire, Steaua a pierdut in fata campioanei Ciprului, Apoel Nicosia cu 2-1.