Fotbal, Divizia C: La 90 de minute de indeplinirea obiectivelor

FCM Husi – POLI II Iasi 2 – 3; RULMENTUL Barlad – ENERGIA Vulturu 2 – 0; PAMBAC Bacau – FC WILLY 2000 1 – 1; FCM II Bacau – LEONARD Pascani 0 – 1; DORNA Vatra Dornei – AEROSTAR Bacau 1 – 2; FC II Botosani – FLAC|RA Brusturi 5 – 3; CFR Pascani – VIITORUL Liteni 3 – 0.

„Pinguinii” au egalat in ultimele secunde!

PAMBAC Bacau – FC WILLY Bacau 1 – 1 (1 – 0)

PAMBAC: Ursachi – Apreutesei, Hanga, Bolfa, Parvu (80 Andrei) – Andries, Botezatu (85 Ferica), Gradinariu (60 Maranduca), Nichifor – Zara, Campanu. Antrenor: Iulian Trofin. FC WILLY: Cui – Voicu, Marasteanu, Pavaluta, Pintilie – Istoc (75 Matei), Lipovanu (80 Hurdubei), Apostu, Wei – Capusa, Spirea (46 Lupu). Antrenori: Florin Pavel – Cristi Apachitei si Mihai Balc. Cartonase galbene: Campanu, Maranduca, Ferica, Zara / Capusa, Wei. Arbitri: Sebastian Captan (Galati) – Liviu Enciu (Ghimbav) si Mariel Urs (Brasov). Observator FRF: Dumitru Anescu (Brasov). Au marcat: ZAR|+ (min. 26) / VOICU (min. 90 + 4).

Penultimul derby local al divizionarelor C din judet a avut doua parti distincte. In prima repriza, gazdele au dominat si si-au impus jocul, pe fondul unei prestatii usor timorate a „pinguinilor”, apasati mai tare decat adversarii lor de povara pierderii celor trei puncte. In primele 45 de minute, elevii lui Iulian Trofin si-au creat cateva ocazii de gol, dar n-au reusit sa fructifice decat una prin „vulpoiul” Zara, care a profitat de o netanentie din defensiva oaspetilor. Dupa pauza, odata cu intrarea pe teren a lui Lupu, „pinguinii” trec la carma jocului si reusesc sa-si creeze doua ocazi rarisime de a egala si intoarce soarta jocului prin WEI, acesta ratand din situatii de singur cu portarul Ursachi. Dupa vreo 20 de minute de dominare fara efect pe tabela, „pinguinii” nu prea mai bat din aripi si permit gazdelor sa puna stapanire pe joc si sa rateze trei ocazii mari cat roata carului care ar fi putut decide soarta partidei. {i cand nimeni nu mai spera, in ultimele secunde ale celor patru minute de prelungiri acordate de arbitru, Ferica faulteaza inutil la marginea careului, lovitura libera este executata intr-un careu suprapopulat, defensiva gazdelor se balbaie, balonul ajunge la VOICU care suteaza senzational, de la 14 metri, in poarta excelentului Ursachi, aducand o egalitate care poate face fericite ambele formatii. „Pinguinji” au nevoie de un egal si sunt salvati, in timp ce PAMBAC, chiar daca ar pierde la LEONARD, este ca si salvata de la retrogradare. Oricum, a fost o partida aprig disputata si de un bun nivel, mai ales in cea de a doua parte a sa.

Eurogolul lui Ghinga umple carlinga aviatorilor

DORNA Vatra Dornei – AEROSTAR Bacau 1 – 2 (0 – 0)

DORNA: Pascal – Avram, Ghibu, Nemes, Szekely – Romaniuc (46 Mandria), Plecanciuc (60 Marian), Movileanu, Groza – Paraschiv, Vizitiu. Antrenor: R. Buliga. AEROSTAR: Biliboc – Farcas, Andronache, Avadanei, Constantin, Botoc (85 Dragomir) – Marandoiu (80 Avram), Ghinga, Radu (70 Dutciuc) – Laslau, Pintilie. Antrenori: Costel Campeanu – Vali Cioanca si Tica Sofrone. Cartonase galbene: Ghiban, Groza, Movileanu, Szekely / Farcas, Andronache, Constantin, Dutciuc. Arbitri: Ionut Nacu (Roman) – Vladimir Urzica (Piatra Neamt) si Alexandru Visan (Bucecea). Observator FRF: Teofil Iordache (Vaslui). Au marcat: GROZA (min. 70) / AVADANEI (min. 65) si GHINGA (min. 90 + 4)

In tentativa lor de a termina aceasta editie de campionat pe locul al treilea, ceea ce ar constitui un excelent debut al tanarului antrenor Costel Campeanu la o formatie la fel de neexperimentata, aviatorii” au prestat un joc deosebit, disputat pe o ploaie torentiala care a influentat mult desasurarea partidei.

Trebuie remarcata evolutia de exceptie a lui Farcas, care se dovedeste de la meci la meci o alta speranta a conducerii tehnice a clublui AEROSTAR. Fundasul bacauan a avut o contributie decisiva la inscrierea golului victoriei, in ultimele secunde ale partidei.

Dupa o cursa extraordinara, de vreo 60 de metri, Farcas a centrat perfect pana la Ghinga, acesta a facut o preluare pe piept si a sutat senzational in vinclul portii dornenilor, inscriind un eurogol de trei puncte! Pana atunci, Avadanei deschisese scorul in urma executarii unei lovituri libere, iar Groza restabilise egalitatea si se parea ca jocul se va termina astfel.

A venit insa acea realizarea de exceptie a lui Ghinga, precedata de cursa lui Farcas si cele patru minute de prelungiri dictate de arbitru pentru ca dornenii sa schimbe tabela, s-au transformat in bumerang pentru gazde.

Cu perdelele pe ochi!

FCM II Bacau – LEONARD Pascani 0 – 1 ( 0 – 0)

FCM II: Luca – Taban, Morosanu, Carnariu, Doiroftei – Vranceanu, Liutec, Banu, Botezatu – Neagu, Pitaru.Au mai jucat Berza, Sofrone si Boghian. Antrenori: Gheorghe Penoff si Gheorghe Popa. LEONARD: Dulceanu – Mormeci, Olarasu, Nistor, Dascalu – Rotaru, Miron, Dodoaia, Alexa – Lungu, Toba. Antrenori: Romica Vacaru si Ionita Miron. Arbitri: Sorin Dontu (Bucuresti) – Romica Lungu (Buzau) si Vasile Popescu (Buzau). Observator FRF: Mihai Calistru (Botosani). A marcat: ALEXA (min. 78).

Mai motivati, oaspetii le-au tras perdelele pe ochi bacauanilor si au castigat o partida in care singurul lucru de semnalat este debutul in divizia C al fiului antrenorului secund de la Aerostar, Tica Sofrone