Fotbal, Divizia B: Baietii lui Motei, batuti de o Bunica!

GLORIA Buzau – PETROLUL Moinesti 2 – 1 (2 – 0)

Stadion: „Gloria”; Spectatori: 300; Teren: bun; Timp: frumos; GLORIA: Leu – Ciobanu, Chirciu, Stere, Gheorghita – Hulubei (60 Brighiu), Stan, Popa, Botvos (70 Marculescu) – Bunica, Mutiu (85 Buteseaca). Rezerve: Iliuciuc – Petre, Lungu, Popescu. Antrenori: Ion Viorel, Ion Basalac, Nicolae Burcea. PETROLUL: Anton – Dragomirescu, Chiriac, Gurguiatu, Dobarceanu (80 Bucurel) – Ursu (80 Gafita), Berea (70 Popa), Toma, Jipa – Tismanaru, Vranceanu. Rezerve: Ungurasu – Dura, Neculai, Ciobanu. Antrenori: Dan Motei si Giani Florian. Cartonase galbene: Stere, Hulubei, Stan / Gurguiatu, Tismanaru. Arbitri: Ciprian Amarandei (Iasi) – Mihai Artenie si Ion Huluba (ambii din Vaslui). Observator FRF: Victor Cruceanu (Bucuresti). Au marcat: MU}IU (min. 24) si BUNICA (min. 44, din penalty) / VRANCEANU (min. 87).

La capatul unei partide de slaba factura tehnica dar de uzura, petrolistii ar fi putut termina la egalitate cu buzoienii, daca aveau putina sansa mai ales in finalul intalnirii. Condusi cu 2 – 0 la pauza, elevii lui Dan Motei si Giani Florian si-au revenit in cea de a doua repriza, au dominat uneori cu autoritate, dar n-au reusit decat sa inscrie golul de onoare cu trei minute inainte de final. Acest gol a facut din ultimele minute un sfarsit de meci incendiar, dar sambata a fost, se pare, o zi cu ghinion, pentru moinesteni, balonul incapatanandu-se parca sa intre in poarta unui Leu ramas de multe ori simplu spectator. Si astfel, „baietii” lui Motei s-au vazut invinsi de…Bunica!